Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hovslätts IK Damer Div 1 Innebandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hovslätts IK Damer Div 1 Innebandy.
Damer Div 1 Innebandy
Följ oss för uppdateringar
Hovslätt Dam kan med glädje meddela att Agnes Wadskog, Emelie Johansson, Thyra Edlund och Alma Abadzija nu valt att förlänga avtalet med klubben.
Inför kommande säsong står det klart att fyra viktiga spelare valt att förlänga sina avtal med Hovslätts IK Innebandy Dam. Agnes Wadskog, Emelie Johansson, Thyra Edlund och Alma Abadzija är alla klara för en fortsättning – och de är eniga om varför: gemenskapen, glädjen att spela innebandy och viljan att utvecklas.
För Agnes Wadskog var det aldrig något tvekan om att skriva på för en ny säsong.
– För mig var valet att förlänga enkelt. Jag trivs väldigt bra i laget och tycker att vi har roligt tillsammans. Det är en bra plats för mig att utvecklas, säger hon och lyfter fram lagets driv. Jag ser fram emot att vi kämpar hårt mot våra mål, samtidigt som vi fortsätter ha kul och utvecklas ihop.
Emelie Johansson kände också att beslutet var självklart.
– Jag trivs superbra i laget. Det har varit en rolig men tuff säsong där vi lärt oss mycket som lag. Nu ser jag fram emot en fartfylld säsong med mycket utveckling – både för mig personligen och för laget.
Thyra Edlund beskriver Hovslätt som en miljö där hon känner sig hemma – både i laget och i föreningen som helhet.
– Det kändes väldigt naturligt att förlänga. Jag trivs otroligt bra här, säger hon. Inför nästa säsong vill jag fortsätta jobba mot våra gemensamma mål, och ha riktigt roligt längs vägen.
För Alma Abadzija var beslutet lika tydligt. Hon betonar den positiva känslan i laget och ser Hovslätt som rätt miljö för nästa steg i karriären.
– Det känns väldigt roligt att skriva på. Jag trivs bra och har framför allt väldigt roligt med laget. Jag tror att det här är den rätta platsen för min fortsatta utveckling, säger hon.
Med kvartetten kvar i truppen stärker Hovslätt sin stomme inför nästa säsong – med siktet inställt på både prestation och gemenskap.
Vi önskar Agnes, Emelie, Thyra och Alma stort lycka till kommande säsong.
Städdag Hovet | 27 apr, 14:00 |
Träning | 5 maj, 19:30 |
Träning | 8 maj, 18:15 |
Träning | 12 maj, 19:30 |
Träning | 15 maj, 18:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera