Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hovslätts IK Damer Div 1 Innebandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hovslätts IK Damer Div 1 Innebandy.
Damer Div 1 Innebandy
Följ oss för uppdateringar
Amanda Axelsson
Vad blir viktigast denna säsong, tror du?
Att fokusera på vårt spel och hålla oss kvar. Försöka att bibehålla hur vi rullar boll och vårt försvarspel som funkar bra nu.
Vad känns bäst kring laget just nu?
Sammanhållningen och en allmänt go känsla. Mycket skratt och glädje på träningar. Vi kämpar verkligen hårt för varandra.
Vad blir roligast med säsongen?
Allsvenskan, och att kämpa för att klara kontraktet. Att möta nya lag, nya utmaningar och att få se nya lag runt om i Sverige ska också bli kul.
Hur har din försäsongen sett ut?
Mycket fys men också boll och klubba både inomhus och utomhus. Jag har inte varit helt frisk under försäsongen med många uppehåll dessvärre, men det kommer snart att bli bra. Jag har en plan… :) (Jag kommer att köra extra konditionsträning innan några pass varje vecka för att ta igen det.) Det kommer funka och jag är inte orolig.
Vad har varit mest överraskande hittills kring laget?
Hur snabbt vi har spelat ihop oss. Sen är det de nya tränarna som vi verkar funka bra ihop med!
Favoritmat: Plankstek med varm bea
Klubba: Zone All black med Monsterblad
Tre snabba;
Hovslätt eller Taberg: Hovslätt om det är Innebandy annars Taberg :)
Tårta eller bulle: Tårta
Beep eller intervaller: Intervaller, alla dag i veckan!
Vem är lagets pajas? Elin Svensson
| Träning | 25 maj, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera