Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hovslätts IK Damer Div 1 Innebandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hovslätts IK Damer Div 1 Innebandy.
Damer Div 1 Innebandy
Följ oss för uppdateringar
Hovslätt vann över Mullsjö i torsdagens träningsmatch, men det satt långt inne.
Första perioden var riktigt sömnig, båda lag slarvade i passningsspelet, tempot saknades och de var få målchanser, så helt logiskt så slutade första perioden 0-0.
Inför andra perioden pratade vi om att hjälpa varandra och sätta fart på benen och bollen för att driva upp matchtempot. Tjejerna anammade detta och visade upp ett bra spel och vi skapade många målchanser, men Mullsjös målvakt storspelade och släppte inte in någon boll den här perioden heller. Men det gör inte vi heller så 0-0 står sig inför sista perioden. Dock gör vi en mycket bättre period, där vi borde ha gjort ett par mål.
Sista perioden ser till en början likadan ut som den andra, det vill säga vi äger mycket boll och skapar målchanser men lyckas inte peta in målen i mål. När det återstår tio minuter går vi ner på två femmor för att öka intensiteten och för att spetsa till det ytterligare. Det dröjer bara någon minut innan det ger resultat och det är Sophie Randau som hittar luckan vid första stolpen, Ellie assisterade henne. Efter målet blir det något hafsigare spel och Mullsjö flyttar fram positionerna. Men vi håller ihop det bra i försvaret och Mullsjö tillåts inte skapa många farliga målchanser. När det är drygt två minuter kvar av matchen tar Mullsjö time out. Detta resulterar bara i att vi gör ytterligare ett mål och det är Lisa Jansson som får göra sitt första mål i hovslättströjan. Ellie avslutar målskyttet ett par sekunder senare, Sophie Randau assisterade till det mål.
Sammanfattningsvis så gör vi en bra match. Vi håller i ihop försvaret bra matchen igenom och vi skapar många målchanser i de två sista perioderna. Dessutom var det kul att se att alla tre femmorna spelade bra. Lite extra plus går till Sophie Randau som gjorde livet surt för alla motståndarbackar.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera