Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hovslätts IK Damer Div 1 Innebandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hovslätts IK Damer Div 1 Innebandy.
Damer Div 1 Innebandy
Följ oss för uppdateringar
Tyvärr blev det förlust i seriefinalen mot Ljungby efter en jämn och tuff match.
Hovslätt började matchen bäst och skapade ett par farliga chanser till en början av matchen. Ljungby störde Hovslätt med deras snabbhet och individuella kvalitéer. Efter sexton minuter drabbas Ljungby av en utvisning och det tar endast fyra sekunder innan Hovslätt utnyttjar det numerära överläget och det är Sandra som gör mål, assisterad av Emelie. Hovslätt behåller ledningen resten av perioden.
I andra perioden börjar Hovslätt att slarva mer och de är inte koncenterade i passningsspelet vilket gör att Ljungby skapar allt mer farliga chanser, men det är ända Hovslätt som gör det andra målet i match och det är Emma som hittar en lucka vid första stolpen. Efter det målet tappar Hovslätt sitt anfallsspel och Ljungby tar över allt mer och mer. Det dröjer inte länge innan de reducerar ledningen och inte mycket längre innan de även kvitterar. När det återstår drygt tre minuter av perioden så tar Ljungby även ledningen som de håller perioden ut.
Hovslätt gör lite ändringar inför sista perioden och kommer tillbaka i matchen spelmässigt men tyvärr orkar Hovslätt trycka in kvitteringsbollen och Ljungby vinner matchen.
Sammanfattningsvis så gör vi trots förlusten en helt okej match, men vi har en för djup dipp i andra perioden, då Ljungby utnyttjar våra misstag och passivitet. Bäst i Hovslätt för dagen var Isabelle i målet.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera