Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Högsäters GF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Högsäters GF.
Högsäters GF
Följ oss för uppdateringar
TRÄNARBYTE
På grund av rådande tabelläge i div 4 så har vi kommit fram till att vi är tvungna att göra ett tränarbyte. Vi tackar Kenneth Fredgren för den tid han varit hos oss och vi skiljs åt i samförstånd!
Men tiden står aldrig stilla i HGF så låt oss nu få presentera Lennart ”Kral” Andersson för er grönvita supporters.
”Kral” är nog vad man säger en genuin åmålsbo med ett genuint intresse för fotboll. Och fotbollserfarenhet har han mängder av. Högsäters GF blir en slags jubileumsklubb för honom för det är den 20:e föreningen/laget som han representerar. Huvudtränare i div 1 klubben Brage i början på 2000-talet med avancemang till Superettan och ett landslagsuppdrag i två år för afrikanska Sierra Leone är bara två av dessa 20 lag han haft. Senaste klubben var Vänersborg IF som han räddade kvar i div 2!
En tuff uppgift, men inte omöjlig, väntar oss inför de sista fem omgångarna! Därför är det viktigt att klubben är offensiv och vågar gå framåt! Och det tycker vi att vi gjort nu bredvid planen och hoppas att spelarna på planen skall inse att nu är det deras sak att ”ta över stafettpinnen” och vara lika offensiva på planen!
Slutligen så hälsar vi Lennart ”Kral” Andersson varmt välkommen till Högsäters GF och hoppas att han skall trivas i våra grönvita färger!
P 11 (2014/2015) Träning | 18 sep, 17:30 |
P 8-9 (2016/2017) Träning | 18 sep, 17:30 |
F 12 (2013-2015) AVSLUTNING UTOMHUSSÄSONGEN | 18 sep, 17:30 |
Seniorer Träning | 18 sep, 18:30 |
Seniorer Färgelanda IF (borta) | 19 sep, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera