Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hammarö FK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hammarö FK.
Hammarö Fotbollsklubb
Följ oss för uppdateringar
IFK Skoghall - Hammarö FK 6-1
Att det så småningom skulle komma en första förlust i division 4 var inte oväntat.
Kanske inte heller att den skulle komma just i derbyt mot IFK Skoghall, som på senare år har skaffat sig ett bastant resultatmässigt och psykologiskt övertag gentemot oss.
Det som däremot inte var väntat var att det skulle ske på sättet det gjorde och med så stora siffror, där vi föll igenom i stort sett fullständigt denna dag.
Det blev inte så mycket till derby denna dag, mer som en bekväm resa fram till storseger för IFK.
Förberedelserna var som vanligt inte idealiska med några återbud för skador och annan frånvaro plus några halvskadade i startelvan. Oturligt nog var det åter centralt i backlinjen som de stora förändringarna gjordes, men trots allt var startelvan till 9/11-delar densamma som i debutsegern mot IFK Sunne varav 8 av 11 spelade på samma position som då. Startelvan bestod av Tim Karlsson i målet, en fyrbackslinje med Linus Albinsson, Henrik Andreasson, Albin Norsell och Marcus Gull, ett mittfält med Adam Berg Luther, Jonathan Sellius, Daniel Ericsson och Jesper Georgsson och ett anfall bestående av Christoffer Johansson och Victor Wiklund. På avbytarbänken fick vi inte riktigt ihop fullt manskap och där återfanns Marcus Larsson Klemets, Niklas Borggren, tränare Gustaf Åhs och reservkeepern Kaj Johansson.
Vi har under en rad år tillhört topplagen i division 5 och där har vi trots blandade insatser kunnat vinna flertalet matcher vare sig vi spelat utmärkt, mediokert eller underkänt, medan vi förlorat de matcher där vi spelat mediokert eller underkänt. I division 4 är nivån ett – eller några - snäpp bättre och där krävs det sannolikt att vi spelar utmärkt för att vinna, men mot ”fel motstånd” kan vi sannolikt även förlora eller spela oavgjort trots utmärkt spel. Mediokert spel leder sannolikt till oavgjort eller förlust och underkänt spel kommer oundvikligen att resultera i förlust. Man spelar aldrig bättre än motståndaren tillåter, men fredagens match tillhörde väl tyvärr kategorin underkänt.
Jag kommer inte att grotta ner mig i långa beskrivningar av fredagens match för det var i ärlighetens namn ingen upplyftande tillställning. Den som har dragning åt självplågeri kan säkert läsa mer på något forum för IFK Skoghall.
Med tanke på våra resultat mot IFK de senaste åren så krävdes det en bra, eller i alla fall stabil, inledning. Så blev inte fallet. Inte någon drömstart alls. Efter en minut fick Skoghall ett inkast långt nere på vår vänsterkant. De kastade långt, men vi var först och nådde högst på bollen. Tyvärr damp bollen ner hos Simon Kralj, som drog till direkt genom ett straffområde fullt med spelare och in i bortre gaveln – 1-0 till hemmalaget!
Efter en darrig start så började vi så sakteliga ta oss in i matchen och hade jämnat ut spelet när nästa tjuvsmäll kom. Christoffer hade bollen en bit in på Skoghalls planhalva när han, i vårt tycke regelvidrigt, drogs ner av sin motståndare. Domaren lät spelet gå vidare och hemmalaget slog en djupledsboll förbi hela vårt lag och bollen nådde Henrik Wictorsson, som ensam med Tim inte gjorde något misstag utan lyfte in 2-0 i 19:e minuten. För övrigt var det ganska ofta så att om IFK tog sig förbi vår första press så fick de oceaner av tid och utrymme för att slå nästa boll i djupet. I ärlighetens namn är de duktiga på det och därigenom hotade de oss konstant när vårt understödsspel brast matchen igenom.
I 23:e minuten var det dags igen och ett missförstånd i vårt mittförsvar ledde till att Amir Papoli kunde sno bollen och enkelt sätta 3-0. I samband med vattenpausen strax därefter tvingades vi byta ut en skadad Christoffer Johansson och in kom Niklas Borggren.
Vi stabiliserade spelet fram till paus och i början av andra hade vi vår bästa del av matchen. I 49:e minuten fick vi en frispark som Adam Berg Luther slog in till kapten Sellius som nickade in 3-1! Det kändes som att vi var på gång, men vi fick aldrig något riktigt flyt i vårt spel.
Flyt hade däremot Skoghall som efter en frispark i 57:e minuten ökade på till 4-1 då den nådde Viktor Olsson som stötte in bollen från nära håll. Viktor är en ”ökänd” målskytt, så det är inget konstigt med att han gör mål, men eftersom bollen mer eller mindre tog på hans lår och in så kändes det aningen tursamt även om han var på rätt plats för sitt lag.
Strax därefter var det dags igen och i 63:e minuten gjorde Simon Kralj sitt andra mål för dagen till 5-1. I slutet av matchen förvärrades plågan ytterligare då hemmalaget tog sig igenom efter en spelvändning och Peter Åqvist fastställde slutresultatet till 6-1.
Vi har under en rad av år varit favoriter i de flesta matcherna, men i år, särskilt med bakgrund av den försäsong vi har haft, så finns det egentligen ingen anledning att betrakta oss som favoriter i en enda match.
Då gäller det att gilla läget som ”underdog” och använda det överraskningsmoment som kan finnas i att slå ur underläge och nyttja vår fotbollstalang till det yttersta. Jag har i nuläget svårt att se att vi kommer att nöta ner motståndarna med ständiga attacker – som stundtals i division 5 - utan det krävs effektivitet framåt, smarthet när vi har bollen i vår ägo och, framför allt, stabilt och tätt försvarsspel.
Fredagens match var ingen rolig upplevelse och särskilt smärtsam blir den givetvis för att det handlade om ett derby!
Matchen mot IFK Skoghall är glömd och nu blickar vi framåt.
Nästa match gäller fullt fokus på försvarsspelet och vassa omställningar så finns det alla möjligheter till ett bra resultat.
//Jonas Bruun
| P 7 (P-2019) Träning | 21 maj, 16:45 |
| P 15 (P-2011) Träning | 21 maj, 17:00 |
| P 12 (P-2014) Träning | 21 maj, 17:00 |
| P 11 (P-2015) Träning | 21 maj, 17:00 |
| P 12 (P-2014) Föräldramöte | 21 maj, 17:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera