Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hagunda IF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hagunda IF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Ännu ett nytt ansikte i Hagunda dam är
Jasmine "Jasse" Lahte Bonté
Välkommen till Hagunda IF. Kan du berätta lite om dig själv:
-Jasmine heter jag och kommer från Karlstad. Tog studenten för tre år sen och kände nu att det var dags att börja studera och det blev då flytt till Uppsala.
Förra säsongen spelade jag med Skoghall IBK i allsvenskan västra och det är även där jag började spela innebandy så jag har spelat i Skoghall nästan hela tiden(med undantag en säsong).
Vad studerar du?
- Jag har börjat studera ett femårigt apotekarprogram.
Hur trivs du i Uppsala?
- jag trivs väldigt bra. Mysig och lagom stor stad. Mitt problem just nu är att hitta och det gäller även i IFU arena :).
Vad är dina styrkor som innebandyspelare?
- som styrkor skulle jag säga min snabbhet och att jag är en all-round spelare.
Vad gör du när du inte spelar innebandy?
- för tillfället blir det mycket sena kvällar med plugg.
Annars hänger jag med kompisar och gillar även att åka skidor.
En sista fråga, första intrycket av Hagunda Dam?
- Fick direkt ett bra intryck. Känns som en väldigt bra organisation och har verkligen känt mig välkommen sen start. Tycker det är kul att det finns ett bra samspel mellan allsvenska laget och juniorlaget. Ser fram emot kommande säsong!
Tränare Pontus om nyförvärvet som bara tränat med laget sen någon vecka innan seriestarten.
- Jasse har kommit in i lager bra och på kort tid visat att hon kommer bidra med oerhört stabilt spel i försvaret samtidigt som hon inte tvekar en sekund att fylla på och ta för sig i offensiven!
Vi säger varmt välkommen till Uppsala och Hagunda IF.
Träning | 2 okt, 18:30 |
Träning | 4 okt, 18:00 |
Träning | 5 okt, 17:30 |
IK Sirius FBC (hemma) | 7 okt, 18:00 |
Träning | 9 okt, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera