Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hovslätts IK P-01 Innebandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hovslätts IK P-01 Innebandy.
P-01 Innebandy
Följ oss för uppdateringar
Seriematch borta mot Värnamo som vi åker till med endast tio spelare då vi samtidigt har poolspelsmatcher i Tranås samt drabbats av hela sex återbud. Dessa tio spelade matchen: Adam, Albin, Anton B, Anton L, Christoffer, Hampus Ax, Hampus Ab (M), Kim, Olof & Simon.
Vi inleder matchen på ett bra sätt då vi efter 4 minuter leder med 0-4. Efter 6 minuter spelade, tror killarna antagligen att det kommer bli en enkel match så vi slutar spela och bjuder in Värnamo som reducerar till 1-4. Sedan fortsätter Värnamo att trycka på, men vi försvarar oss bra och lyckas göra två kontringsmål. Efter det så gör Värnamo två mål till i först perioden. Andra perioden inleds bra av Värnamo som gör tre raka mål och kvitterar och nervositeten sprids i laget. Hovslätt sätter dock 6-7 med två minuter kvar av andra perioden. Tredje perioden inleder Hovlätt på ett mycket bra sätt då vi gjort lite ändringar i femmorna och sätter tre raka mål. Med två minuter kvar av matchen gör Hovslätt mål igen och vi vinner med 6-11 (3-6, 3-1, 0-4). Noterbart är att vi hade ca 8 ram träffar under matchen.
//Rebecca K.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera