Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hovslätts IK Herrar A-lag SSL
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hovslätts IK Herrar A-lag SSL.
Herrar A-lag SSL
Följ oss för uppdateringar
I eftermiddag är det äntligen dags att återigen få se Hovslätts herrlag spela innebandy. Det är nu över 9 månader senast som laget spelade match, räkna därför med att det är spelsugna grabbar som äntrar Nyhemshallen ute i Mullsjö när FBC Lerum står på andra sidan. Matchstart 16:00
Ny säsong innebär också en hel del nya ansikten och samtliga nya killar för säsongen kommer till spel. På forwardspositionerna kommer både Andreas Nordh och Wille Knuthas in på vänsterforwarden och till höger hittar vi uppflyttade Teddy Hultberg. I försvaret hittar vi Tobias Rothzen-Anner som återvänt till Hovslätt och nu spelar på en ny position. På tränarbänken blir det också en helt ny stab som tar ton och det är Max Gustafsson och Jens Rosander som nu styr över laget och gör sin första match tillsammans.
Dagens motståndare är FBC Lerum som blir en tuff motståndare då de är ett bra allsvenskt lag med många unga och väldigt talangfulla spelare. Vi har mött Lerum tidigare i VG-ettan 2016/2017 och då var det bra och tajta matcher. Nu är det förvisso lite andra lag på båda sidorna men många av de yngre spelarna har mötts i JAS-sammanhang så det är en inte helt obekant motståndare. Blir kul att se hur vi står oss även om man kanske inte ska dra alltför stora växlar av utfallet då vi knappt hunnit träna så mycket inne än efter sommaren.
Preliminär line-up
I mål: Philip Axelsson (David Andersson)
VB: Andreas Jonsson, Martin Bärbäck
HB: Casper Härnborg, Max Johansson, Tobias Rothzen-Anner
VF: Andreas Nordh, Wille Knuthas, Kim Högdahl
C: Marcus Hamrin, Adam Bäck, Viktor Ylenfors
HF: Teddy Hultberg, Melwin Knuthas, Markus Eriksson
Extra: Filip Larsson, Isac Dahlqvist
Saknas: August Arvidsson (långtidsskadad), Simon Eriksson (bortrest)
Publik kommer släppas in och vi har fri entré denna match. Det finns såklart restriktioner att ta ställning till på plats, vår bedömning är dock att Nyhemshallen har så stor kapacitet att det givet matchens karaktär inte bör vara några problem att kunna erbjuda samtliga intresserade att komma in på matchen.
Livestream finns på nedan länk:
Solidsport
Länk till matchen på Innebandy.se
Varmt välkomna till matchen. Äntligen är det dags igen och förhoppningsvis har vi nu äntligen en spännande säsong att se fram emot!
Foto: Marcus Vilson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera