Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hovslätts IK Herrar A-lag SSL
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hovslätts IK Herrar A-lag SSL.
Herrar A-lag SSL
Följ oss för uppdateringar
Vi kan nu glädjande gå ut med att Alexander Pernsteiner är klar för spel i Hovslättströjan till hösten!
Den 23:årige forwarden kommer närmast från en kort sejour i FBC Partille och herrettan, men har annars sin bakgrund i Fagerhult Habo där han bland annat varit med i (dåvarande) allsvenska truppen under fem säsonger. Efter att ha flyttat tillbaka till Jönköpingsregionen under uppehållet har vi nu kommit överens om ett kontrakt för framtiden.
Alexander blir därmed vårt första nyförvärv inför nästa säsong och det ska bli väldigt intressant att se vad ”Perna” kan uträtta hos oss. Med sin mångsidighet, storlek och fart är han allt som oftast ett hot i anfallszon och det finns goda möjligheter att det kan ramla in en hel del poäng från hans klubba.
Berätta kort om dig själv.
- Som person skulle jag säga att jag är en väldigt familjär och lojal person. Jag har nog ganska nära till skratt men kan också vara väldigt seriös. Jag är även en typisk tävlingsmänniska som älskar att vinna. Med åren har man väl blivit bättre på att ta förluster också.
- På plan är jag rätt snabb och stark med ett bra skott. Jag gillar att utmana och göra min gubbe. Har mestadels spelat forward till höger men kan egentligen gå var som helst där framme.
Hur känns det att ha gjort klart med Hovslätt?
- Det känns spännande! Tycker Hovslätt har nåt bra på gång och jag vill vara med och fajtas om att gå upp till allsvenskan. Efter att jag flyttade hem igen kändes det som en väldigt bra lösning när vi kom i kontakt och intresset fanns.
Vad hoppas du kunna bidra med?
- Först och främst ett tänk och att föregå med ett gott exempel vid träning och match. Har även en stark vinnarmentalitet. Sen hoppas man väl kunna bidra med en del poäng också!
Tankar om laget och gruppen?
- Känner till ganska många, då jag framförallt mött många genom åren. Har väl egentligen inte spelat med så många i samma lag, så känner kanske inte killarna på det sättet, men jag tror mycket på detta lag. Ser man till tränarna känner jag ju Max sen tidigare och är även lite bekant med Jens sen vi jobbat på samma ställe.
Vad är dina ambitioner in för kommande säsong?
- Det är att gå upp i allsvenskan, vilket jag förstått är lagets mål. Ser man mer individuellt så vill jag ha bäst plus/minus i laget. Det tycker jag är viktigt och säger mer än bara ex poäng gör. Det blir viktigt att jobba hårt och lägga ner slitet för att nå hela vägen fram!
Varmt välkommen till Hovslätt!
Vi vill även passa på att tacka Partille för ett smidigt hanterande i övergången.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera