Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om HK Järnvägen A-lag Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från HK Järnvägen A-lag Dam.
A-lag Dam
Följ oss för uppdateringar
25-19 (10-13)
Målskyttar: Elin Rydberg 5, Jenny Lindh 5, Marie Flood 3, Erica Adolfsson 2, Mira Harms 2, Maida Creljenkovic 1, Pernilla Larsson 1.
Ja vad skall man säga om det här?
Vi gör en ganska bra första halvlek. vårat försvarspel är bra vi spelar taggat och inspirerat. Det enda vi känner att vi behöver bli bättre på är snacket så att vi löser sammarbetet mella skytt/M6. Men det mesta fungerar bra.
Framåt spelar vi ett rörligt och varierat anfallsspel bra skytte och bra sammarbete med både Marie och Mira på liljen. Farten i uppspelet är ok, det vi pratar om är att gå lite mer för det och få spelet lite bredare. Att få med våra kanter lite mer i spelet.
I andra halvlek spelar vi bra i ca. 5 minuter, sen tappar vi allt. Lite tråkigt för den här matchen känns det som att vi skall ha.
Men nu har vi tjurat färdigt idag är det ny träning och till helgen en ny match. Och då skall vi ha kommit upp i en nivå som kommer att göra det surt för NKIK. Nu hoppas vi på mycket folk på träningarna så att vi kommer upp i fart igen.
Vi har iallafall lite tur med resultaten i helgen och det är fortfarande 3 poäng ner till strecket.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera