Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om HK Järnvägen A-lag Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från HK Järnvägen A-lag Dam.
A-lag Dam
Följ oss för uppdateringar
Här kommer mina tips inför omgång 10. Har ju inte startat så bra med mina tips men nu känner jag att jag är på gång.
ÖSK-VästeråsIrsta: 2
Det här tror jag blir en jämn match. ÖSK har haft en tuff höst hittills. Bara 2 sgrar på 9 matcher, men man har bara -10 i målskillnad. VästeråsIrsta har bara 2 poäng mer än ÖSK men vann senast hemma mot Tumba. Man har även spelat JSM i helgen, där vann man 4 raka matcher och är vidare till steg 4. Jag tror att VästeråsIrsta vinner men det kommer att bli jämnt.
Tumba-Eskil/Guif: 1
Tumba måste stå som favorit i den här matchen, är nog väldigt revanshsugna efter förlusten mot VästeråsIrsta senast. Men Eskil/Guif är inget lag man bara går ut och springer över. Båda lagen har haft sina juniorlag i SM i helgen som var. Båda lagen vann 4 raka och är vidare till steg 4. Tumba imponerade 137-54 +83 mål på 4 matcher. Starkt. Tumba vinner.
HK Järnvägen-Sannadal: 1
Det här kommer också att bli en tuff match. Sannadal har plockat 5 poäng på de 3 sista matcherna. Vi måste få iordning på vårat försvarsspel, och får vi det så kommer vi att reda ut det här. Men det kommer att vara jämnt i 60 minuter.
Skogås-Vadstena: 2
Här kommer min skräll. Skogås kommer säkert att vara ett topplag när serien summeras. Men jag tycker inte att de har imponerat resultatmässigt på slutet. Vadstena har 7 poäng av 8 möjliga de sista 4 matcherna. Vadstena kommer att bli bättre och bättre ju längre säsongen går. Vadstena vinner.
Motala-NKIK 1
Motala är ett varannan matchs lag, har varvat vinst och förlust nästan varje match. NKIK har haft det tufft på slutet, men leder ändå serien. Det här är svårtippat men tror att Motala vinner.
Erping-Stockholmspolisen: 1
Det här tror jag är omgångens bank. Erping bara vinner den här matchen.
Lycka till
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera