Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hönö IS A-LAG HERR
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hönö IS A-LAG HERR.
A-LAG HERR
Följ oss för uppdateringar
Önnered-Hönö 4-0(1-0)
Idag var det dags för match mot starka Önnered som med stor säkerhet är med och slåss om uppflyttning till fyran iår.
Jag skulle gissa att vi idag ställde upp med ett absolut rekordungt lag med en snittålder på 20,3 då höjer ändå Fralle (36) Och Wadman (30) den siffran Ganska rejält.
Vi visste att vi skulle möta ett lag som förra säsongen körde över allt motstånd och som bygger mycket av sitt Spel på kraft och inläggsspel/fasta situationer.
Vi står upp fint i första halvlek och skapar bla två rena frilägen som vi dessvärre bränner.
Med några minuter kvar av första så tar vi några dumma beslut som i slutändan resulterar i att önnered kan lyfta in bollen i straffområdet och Nicka in 1-0. Surt.
Vi inleder andra halvlek fint och känns starkare än vår motståndare. Vi hinner med ytterligare två missade frilägen, givetvis även bra prestationer från motståndarens målvakt i dessa lägen. När vi är på väg framåt så bryter önnered och ställer om till 2-0.
Tyvärr släpper vi i slutet in två mål till, varav en straff.
Det är lätt att säga att det kanske inte är fullt rättvist med 0-4 men faktum kvarstår att det inte håller att göra avgörande misstag varken framåt eller bakåt. Det är dessa detaljer som skiljer lagen åt idag. Spelet är ganska jämnt men Önnered utnyttjar verkligen när vi blir naiva och tappar fokus. Vi lär oss av detta och jobbar vidare. Det finns en tanke bakom att vi väljer att möta lag på en högre nivå i träningsmatcherna och vi tar med oss mycket positivt idag trots förlust.
Matchens lirare Idag:
Wilmer
Isac
Osberg
| IF Warta (borta) | 9 maj, 13:00 |
| Träning | 12 maj, 18:30 |
| Träning | 14 maj, 19:30 |
| Hermansby IF (borta) | 15 maj, 19:00 |
| Öckerö IF (reservlag) (hemma) | 17 maj, 12:00 |
Roligt med referat. Inte roligt med förlust. Bara hoppas att detta unga lär sig och kämpar på.
RapporteraRapportera