Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hovslätts IK F-12 Innebandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hovslätts IK F-12 Innebandy.
F-12 Innebandy
Följ oss för uppdateringar
Då var det äntligen dags för poolspelspremiär för lag 1. Lag 2 spelade tre fantastiska matcher i Hestra förra helgen, och nu hoppas vi att det blir lika roligt för lag 1.
Det är vi som ordnar poolspelet, och vi spelar på Stadsgården Råslätt på söndag. Första matchstart är 09:30, och vi kommer att spela totalt tre matcher. Gästande lag är Fagerhult Habo F10-11, samt Månsarp F12-13, som kommer med två lag. Vi bygger upp två planer och spelar matcher parallellt, så alla lag spelar samtidigt. Till poolspelet behöver vi hjälp av föräldrar med att bygga sarg, sköta sekretariatet, samt hjälpa till så att det inte blir trängsel såhär i Corona-tider. Samling sker 08;30 för att rigga upp så att vi får allt på plats. Huvudentrén kommer att vara lås på morgonen, så vi går in genom en sidodörr som finns på vänstra sidan av Stadsgården. Man går förbi själva badhusdelen, nedför en trappa och in genom en dörr med kodlås, där vi kör samma kod som vi gör i vanliga fall.Vi borde vara klara framåt tolvsnåret.
Jag har skickat ut kallelse till alla i lag 1, och önskar att alla omgående svarar på kallelsen, så vi vet om vi även måste komplettera med några spelare från lag 2.
Vi kör inte någon kiosk såhär i smittotider, utan alla får ta med eget mellanmål/fika. Det är viktigt med en bra frukost och att kunna fylla på energinivåerna. Föräldrar uppmanas ta med eget kaffe så att även vi kan hålla humöret på topp. =) Max en förälder per barn som publik.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera