Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hofterup IBF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hofterup IBF.
Hofterup IBF
Följ oss för uppdateringar
Yngsta tjejlaget i HIBF (F00-02) har i helgen avslutat knatteligan respektive poolspelet.
Knatteligan spelades i Hässleholm och vi deltog med tolv tjejer fördelade på två lag. Alla tjejer visade upp bra spel och härlig kampvilja. Motståndare var i tur och ordning LUGI, Häljarp och Gårdarike lag I och II. I första matchen mot LUGI var motståndet lite för svårt, trots att LUGIs lag bestod av endast tre tappra tjejer. Hofterups tjejer var väldigt revanschsugna i resterande matcher och gav inte motståndarna i Häljarp respektive Gårdarike någon chans. Vi var starka framåt och sköt betydligt fler skott än tidigare matcher. Vi strävade efter ett tätt försvarsspel och ett anfallsspel där alla tre spelarna deltog för att skapa flera anfallskombinationer. Detta fungerade mycket bra och vi upprätthöll ett bra spel med fint passningsspel, härlig kampvilja när det gällde att erövra bollen och flera fina mål.
Genomgående för knatteligan under säsongen har varit mycket spelglädje och individuell utveckling som har bidragit till bra spel och uppskattning från både ledare och motståndarlag.
Poolspelets sista omgång avgjordes i Malmö, där vi återigen mötte LUGI. Hemmalaget Malmö FBC uteblev och vi spelade därför endast en match. Vi mönstrade även här tolv tjejer men halva laget var utbytt sedan knatteligan, vilket även innebar att halva laget hade rest från Hässleholm till Malmö och därmed ägnat hela dagen åt innebandy! Mycket har hänt sedan vi mötte LUGI i första poolspelsmatchen i höstas, då vi blev utspelade och var lite vilsna på den för oss stora planen. Under säsongen har samtliga spelare utvecklats positivt och vi börjar att hitta ett eget spel. Det finns dock mycket kvar att förbättra och i första perioden mot LUGI var de klart bättre än vi. De gjorde flera mål, men vi lyckades göra ett mål på en fin kontring. Period två och tre var betydligt jämnare och även om vi inte lyckades göra några fler mål höll vi jämna steg med LUGI. De förde visserligen spelet långa stunder, men vi försvarade oss effektivt och hade flera farliga kontringar.
Efter matchen var alla nöjda med matchen och vi kunde konstatera att detta var vår bästa poolspelsmatch under säsongen där vi spelade relativt jämnt med motståndarna.
Efter avslutat poolspel och knatteliga kommer vi fortsätta träna någon månad till, och säsongen avslutas med Lundacupen i början av april där vi deltar med två lag i knatteligan (F-01) och ett lag i poolspel (F-00).
| P09 Träningsmatch mot Pixbo | 2 jan, 12:00 |
| F10-11 GOTHIA | 2 jan, 15:00 |
| P09 Gothia cup | 3 jan, 08:00 |
| P10-12 Gothia Cup | 3 jan, 09:00 |
| P16 Träning | 3 jan, 09:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera