Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om HC Örnen A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från HC Örnen A-lag .
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Imorgon är det dags för den sista matchen inför jul- och nyårsuppehållet i HockeyTrean. Denna gång har HC Örnen äran att ta emot Nora HC som kommer på besök till Trängens IP.
I det senaste mötet mellan lagen den 18 oktober så stod HC Örnen som segrare med slutsiffrorna 5-2. Den matchen var en jämn kamp målmässigt trots att HC Örnen hade ett något övertag rent spelmässigt. Denna gång var det HC Örnens effektivitet i den tredje perioden som blev avgörande då man kunde göra tre mål efter att Nora kvitterat till 2-2 efter ca 6 minuter in i den tredje perioden. Trots segern så hoppas vi att HC Örnen kan göra en bättre match denna afton och att man kan bibehålla sitt spel som man visade upp i den senaste matchen mot Kungsörs IK.
- Nora borta var en jämn match som stod och vägde fram till sista fem minuterna då vi kunde göra två snabba mål och sedan gå ifrån till en seger med 5-2. Nora är duktiga försvarsmässigt så vi väntar oss att få ha mycket puck och vara det drivande laget i matchen. Som vanligt blir det viktigt att vi är noggranna kring linjerna, får ner pucken djupt och inte ger Nora några misstag att kontra på, kommenterar tränare Patrick Carlsson.
HC Örnen, som hittills är obesegrade på hemmaplan, vill naturligtvis fortsätta den sviten över jul och nyår och Patrick Carlsson ser dessa chanser som goda inför morgondagens match.
- Kul med lite av ett derby mot Nora, dessutom sista matchen innan ett tre veckors juluppehåll. Vi vill självklart avsluta hösten på ett bra sätt och fortsätta vara obesegrade på hemmaplan. Vi har haft god närvaro på träningarna i veckan och börjat få tillbaka en del spelare från skador så jag ser goda möjligheter till att vi ska kunna göra en lika bra insats som förra veckan och bygga vidare på segern mot Kungsör.
Även tränare Adam Excellie ser morgondagens match som en tuff utmaning men också han är hoppfull om att kvällen ska sluta på bästa sätt för HC Örnen.
- Den sista matchen för spelarnas förening innan uppehållet. Nora är en perfekt kraftmätning nu när det börjar dra ihop sig inför vårupploppet och kvalförhoppningar. Vi hoppas på en match där vi återigen är med från början och att vi har en vilja att spela oss ur egen zon om vi kan. Nora gav oss en tuff match sist och vi vet att de är revanschsugna. Båda lagen har ett fint kontringsspel och etablerar gärna långa anfall. Det kommer förhoppningsvis bli en stor publik som får se två lag ha roligt och utföra världens bästa sport. Jag tror att vi kan åka ner motståndet och gå segrande ur matchen, avslutar Excellie.
Vi hälsar alla hjärtligt välkomna till Trängens IP imorgon för att ta del av fin hockeyunderhållning, 19.00 är det nedsläpp! Vi ses på Trängen!
På återseende!
/ HC Örnen
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera