Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Visby IF Gute Handboll Flickor/Pojkar födda 17-18
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Visby IF Gute Handboll Flickor/Pojkar födda 17-18.
Flickor/Pojkar födda 17-18
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Som ni säkert vet om behöver vi bli fler i det här laget, kan ni inte försöka sprida informationen till era barns vänner och ta med 1 eller fler kompisar till nästa träning. Sprid gärna informationen till så många som möjligt, om ni alla tar med er 2 kompisar till nästa gång så är vi kanske 10 st på träningen helt plötsligt. Sen kanske de tar med sig någon mer, och då blir vi helt plötsligt 15-20 st på träningarna. Vi behöver bara börja att försöka få fler barn att testa på handbollen, tror det här är ett bra första steg.
Nu har det här laget 2 tränare i form av Niklas och Adam, nu behöver vi bara fylla på med fler barn. Vi kommer besöka skolor i början av nästa år för att ha prova på veckor v. 3 och 4 men det här laget behöver fyllas på innan dess. Därför tycker jag att vi börjar med att försöka få med oss någon kompis till nästa träning samt att ni föräldrar försöker marknadsföra handbollen för era bekanta som har barn i rätt ålder. Använd gärna bilderna nedan om ni vill, dela på sociala medier mm.
Börja spela handboll
Tider för lagen
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera