Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gullringens GoIF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gullringens GoIF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev förlust borta mot Hjorted-Totebo på lördagen med 3-1 (0-1)!
Vi får en smakstart på matchen efter att Jeppe kommer runt på kanten och spelar snett bakåt till Edvin som vänder bort sin spelare och placerar in den i bortre i 5:e min och får därmed göra sitt första seriemål i A-laget. Hjorted-Totebo har sedan mer boll än oss men kommer inte riktigt till de heta lägena efter bra försvarsspel av oss.
I andra är det Hjorted-Totebo som får en smakstart och kan kvittera efter 48 min på ett knallhårt skott! Två minuter senare ringer det igen efter ett inspel snett inåt bakåt. Efter 69 min får de göra ytterligare ett mål där spelaren står någon meter från stolpen och kan peta in den i öppen bur och fullborda sitt hattrick.
Vi förlorar mot ett bättre lag och de spelar ut hela sitt register i andra halvlek och vinner välförtjänt. Det är nog det bästa laget vi mött i år.
Nu tar vi nya tag inför fredagens hemmamatch mot Tranås FF där vi kommer inviga det nya elljuset!
| Träning | 16 sep, 18:00 |
| Aneby SK (hemma) | 18 sep, 19:00 |
| Frödinge-Brant. SK (9-m) (borta) | 21 sep, 18:30 |
| Träning | 22 sep, 18:00 |
| Träning | 24 sep, 18:00 |
| 4 sep | Gåfotboll 5/9 |
| 1 sep | Kvalitetsklubb nivå 1 godkänd! |
| 18 aug | Nu drar Gåfotbollen igång igen |
| 15 aug | Varmt välkomna! |
| 13 aug | Köp Korvmoppens korvlåda |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera