Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gullringens GoIF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gullringens GoIF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Tjena!
Äntligen match igen, tyvärr borta men det är bättre än inget.
Söndagens motståndare har jag inte så bra koll på. Det jag kommer ihåg från senaste mötet är att det var ett bollskickligt lag som gärna rullade boll.
Hursomhelst så är det fullt fokus på vårat eget för att plocka hem tre nya poäng hem till Gullemon, vilka som står för motståndet spelar mindre roll om du frågar mig.
Tabellen försöker jag inte titta på, men ibland är det lättare sagt än gjort ! Jag tycker vi har flera växlar att lägga i för vi kan verkligen slå alla lag i serien när allt stämmer där ute, då kan slutet av säsongen bli spännande!
…om försäsongen och truppen.
Som alla vet missade jag en del av försäsongen pga av mitt nyckelben som gick ur led på KM. Men den del av försäsongen jag var med på tyckte jag var bra, det behövs en god fysik och lite ”gris-träningar” för att vinna fotbollsmatcher och det är roligare att träna tillsammans, plus att sådan träningar bygger och svetsar samman en grupp!
Det kollektiva och blandningen av äldre och ungt tycker jag vi har prickat väldigt rätt i. De äldre herrarna i mittlåset bidrar ju med väldigt mycket rutin och lugn medans ”ungtupparna” står för hunger och kanske tänker lite mera framåt.
…om att vara målspruta i Ulaget.
Att spela ute är ju hur kul som helst men väldigt jobbigt!Men det behövs och ger mig en annan sorts ”träning” och situationer jag kanske annars inte utsätts för när jag står mellan stolparna.
En målvakt behöver också ha bra fötter så jag ser det som extra träning, sen om jag kammar hem den interna skytteligan de får vi se?
Mvh.
#1 Petter Gustafsson
Träning | 22 jun, 09:00 |
Träning | 23 jun, 18:00 |
Tjust IF FF (hemma) | 24 jun, 19:00 |
Träning | 26 jun, 18:00 |
Tranås FF (borta) | 28 jun, 13:00 |
16 jun | Livesändning via Min Fotboll |
28 apr | Försäljning av jord |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera