Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gullringens GoIF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gullringens GoIF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Igår trettondagen spelades Inomhus-KM i Vimmerby Idrottshall inför en fullsatt hall i vanlig ordning!
Inför cupen kändes den som den var mer öppen än vanligt men vi tillhörde en av förhandsfavoriterna tillsammans med Vimmerby och Tuna. Cupens upplägg är att alla möter alla och där de fyra bästa lagen går till semifinal.
Vi tar det i vår spelordning:
GoIF - Tuna 1-1, målskytt Gustavo
Södra Vi - GoIF 0-3, målskyttar Gustavo, Ralle och Karlo
Vimmerby - GoIF 0-1, målskytt Karlo
GoIF - Frödinge 1-0, målskytt Linus
Djursdala - GoIF 0-2, målskyttar Hoppe och Gustavo
GoIF - Storebro 2-0, målskyttar Walid och Ralle
Med de resultaten slutade vi etta i seriespelet med endast ett insläppt mål, mycket imponerande! Tvåa blev Tuna, trea Djursdala och fyra Vimmerby. Det innebar GoIF - Vimmerby och Tuna - Djursdala i semifinalerna.
Vår semifinal mot Vimmerby är en tät och jämn match som går till förlängning då det är 0-0 efter full tid. I förlängningen öppnar spelet upp sig mer och vi har några riktigt bra chanser att avgöra bl a en straff som tyvärr missas. Det blir Vimmerby som får avgöra med ett välplacerat skott invid stolpen med en minut kvar till ett straffavgörande! Det målet innebar att vår utmärkte målvakt Petters hållna nolla på ca 115 min spricker då han inte släppt ett mål sedan 5.e min i vår första match! Det måste innebära något nytt rekord i KM?
Den andra semifinalen går också till förlängning där Tuna drar det längsta strået och vinner med 2-1. Finalen vinner sedan Vimmerby med 6-2.
Vi gör en bra genomförd turnering och ingen faller ur ramen. Snacket runt omkring gick att vi var det bästa laget genom dagen men tyvärr räckte det inte ända fram till seger!
Nu riktar vi in oss på säsongen 2024 med tillförsikt! De nya killarna visade framfötterna under dagen så det ska bli spännande att följa under detta år!
| Träning | 3 jan, 11:00 |
| Träning | 7 jan, 19:30 |
| Inomhus-KM 2026 | 10 jan |
| Träning | 13 jan, 18:00 |
| Träning | 15 jan, 18:00 |
| 30 dec | Gott nytt år! |
| 23 dec | God Jul hälsar Gullringens GoIF |
| 22 dec | Välkommen Ali! |
| 25 nov | Avslutning på barngympan! |
| 10 nov | Årsfest 2025 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera