Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gullringens GoIF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gullringens GoIF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev seger hemma mot Tenhult med 4-2 (1-1)!
Vi får en strulig start inför matchen då varken Ola, Petter eller Felix kan starta pga känningar, Ola och Petter kan inte komma till start och vi får börja med Felix på bänken dessutom har vi Jeppe avstängd och Deart skadad som vi vet om innan.
De som kommer ut till match visar däremot att vi blir att räkna med och utan att Tenhult får låna bollen så är den i nät redan efter 2 min efter ett fantastiskt anfall likt de gamla hockeyryssarna Larionov-Makarov-Krutov som avslutas med att Doumbia ger Ricky öppet mål och 1-0 är ett faktum! Ett riktigt klapp-klapp mål som börjar från backlinjen!
Albin åker på en rejäl smäll och blir tyvärr tvungen att byta efter 14 min och som salt i såren kommer kvitteringen på hörna i samband med bytet!
Vi har chanser till att ta ledningen igen flera gånger under den första halvleken och det närmaste vi kommer är ett skott i ribban från Doumbia!
I andra halvlek startar Tenhult bättre än oss innan vi kommer in i matchen efter en kvart och Doumbia kan ge oss ledningen igen efter en fin crossboll av Alex efter 65 spelade min! 4 min senare är det dags för 3-1 efter att Karlo som för dagen fick spela mittback gjort en soloraid från mittlinjen!
Matchen känns hemma och vi har bollen i vår ägo efter det men efter 82 min kommer en reducering från Tenhult efter en komunikationsmiss från Billy och de kan nicka in bollen i öppet mål.
Vi reser oss dock igen och kan punktera matchen 2 min senare efter att Doumbia nickar in Felix inlägg!
Vi hakar därmed på i toppen och plockar in poäng på serieledande Tranås då de fick stryk i helgen och härnäst väntar derby mot tvåan Vimmerby på fredag på konstgräset i Vimmerby.
| Djursdala SK (9-m) (hemma) | 7 jun, 17:00 |
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
| Ekhagens IF (hemma) | 13 jun, 13:00 |
| 3 jun | Gåfotboll söndag 7 juni |
| 29 maj | Gåfotboll lördag 30/5 |
| 22 maj | Ingen Gåfotboll 23 maj |
| 21 maj | Barngympa |
| 18 maj | Gåfotboll onsdag 20 maj |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera