Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Upsala SK Gusk Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Upsala SK Gusk Herr.
Gusk Herr
Följ oss för uppdateringar
Dagens träningsmatch spelades i "halv storm" på Lötens konstgräs. Nordanvinden innebar motvind i första halvlek. Det tog en kvart innan vi fick ordning på grejerna. 1-0 kommer i 25:e minuten, Martin löper ner till kortlinjen och spelar Josef snett inåt bakåt och Josef rakar in bollen. 2-0 i den 33:e minuten, Henkan springer sig loss på högerkanten och lägger in bollen till Mellberg som trycker dit densamma. Efter hörna i den 44:e minuten dundrar Benker in trean. 3-0 i halvtid kändes riktigt bra.
I andra halvlek får vi medvind. Efter några minuters spel tråcklar sig Ekerö igenom och kan reducera till 3-1. Vi maler på och rinner igenom Ekeröförsvaret "stup i ett". 4-1, inlägg från Kango som landar på Mellbergs skalle och i mål. 5-1, Martin frispelar Josef som rundar Ekerömålisen och lägger bollen i mål. Ekerö gör ytterligare ett reduceringsmål och slutresultatet skrivs till 5-2.
Nästa lördag träningsmatchar vi borta mot Enskede IK.
Herrfotbollen
Ängby IF (borta) | 8 jun, 16:00 |
Träning | 9 jun, 18:00 |
Träning | 10 jun, 17:30 |
Träning | 12 jun, 18:30 |
IK Frej Täby FF (hemma) | 13 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera