Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Funbo IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Funbo IF.
Funbo IF
Följ oss för uppdateringar
Konst - eller naturgräs på Vargspåret? Detta är verkligen en vattendelare runt om i fotbolls-Sverige. Enligt förbundet är det oftast billigare med konstgräs då naturgräset ska klippas tre gånger i veckan och alltid på matchdagen, ränder ska tas fram på planen, det ska gödslas och vattnas samt luftas efter vissa rutiner. Särskilt på Spåret med den nya läktaren skyms stora bitar av planen och då krävs det särskild ljusbehandling för att gräset ska växa.
Man vill ju presentera en bra gräsplan säger Olle Lindgren och tillägger:
Fotboll ska spelas på naturgräs!
Han får medhåll av forwarden Jonathan.
Tillslagen, bättre djupledsspel och så lukten av gräs, ger han som exempel på fördelarna med naturgräs.
Vår mittfältsgeneral Emil tycker däremot att konstgräset är att föredra.
Jag spelade mycket på asfalt som barn, så det sitter kanske i? Men det är mycket sula och snabbare spel.
Eric vill också vara med i diskussionen och enligt honom blir det mindre kroppskontakt på konstgräs. Det är något som han verkligen inte saknar.
Jag gillar inte kroppskontakt men jag gillar det snabba spelet. När vi ska spela på naturgräs så smäller det direkt.
Skulle verkligen Eric föredra en match med mindre kroppskontakt? Nej, där sprack det. Fokus på rätt saker nu Christofer.
Domaren blåser och vi försöker frenetiskt hitta rätt i positionsspelet. Till och från låter vi bollen göra jobbet men det är alldeles för många felpass och de sämre besluten avlöser varandra. Detta gör att Månkarbo, våra gäster för dagen, får ha för mycket boll och dominerar därför spelet för enkelt. Vi försöker få tag i bollen och hålla den inom laget genom att ge varandra fler passningsalternativ än tidigare men vi har fortfarande problem. Månkarbo rör sig väldigt bra och hittar ofta de tomma ytorna som vi bjuder på genom att inte vara tillräckligt aggressiva. Många små felaktiga beslut resulterar tyvärr i att Månkarbo får ta ledningen alldeles för lätt. Vi åker dessvärre på två skador inom loppet av 10 minuter vilket medför att vi måste möblera om i positionerna. Detta innebär konstigt nog att balansen i laget blir bättre och vi lyckas skapa längre anfall. Dock resulterar tyvärr detta inte i någon kvittering. Domaren blåser av den första halvleken och det är med blandade känslor vi tar oss in i omklädningsrummet.
I halvtidsvilan finns ändå hoppet kvar för tre poäng och vi påminner varandra om hur vi ska spela.
Det är ett hungrigare Funbo som kommer ut och direkt sätter högre press på gästerna.
Dessvärre lyckas Månkarbo åter igen efter slarv från vår sida sätta in tvåan bakom en chanslös Jonas i målet.
Vi börjar nu inse allvaret och vi börjar nu ta över spelet mer och mer. Efter ett heroiskt jobb i deras box av Samuel lyckas han få fram en straff. Westljung kliver fram och sätter sina kort på målvaktens vänstra sida. Straffen är riktigt bra slagen men målvakten gör om möjligt en ännu bättre räddning.
Trots straffmissen fortsätter vi trumma på utan att riktigt vaska fram några farliga målchanser.
Som sig bör trycker vi på med allt vi har och det ger Månkarbo ett antal bra kontringslägen. Ett av dessa resulterar i en straffspark för gästerna då Jonas inte riktigt når bollen utan träffar deras spelare i stället. Straffen som följer skjuts högt över vilket innebar att känslan fortfarande fanns där för poäng.
Vi sliter, löper, kämpar och visar rätt vilja men denna eftermiddag får vi inte med oss det resultat som vi vill. Månkarbo lyckas få tre skott på mål och sätter två. Hatten av för Månkarbo!
Vi har en hel del att jobba på och nu gäller det att lägga fokuset på rätt saker. Närmast väntar träning på tisdag och sen på onsdag tar vi riktning mot topplaget Österlövsta.
/Christofer
| P-13 FC Arlanda U13 (hemma) | 16 maj, 09:00 |
| Mix -20 Träning | 16 maj, 09:00 |
| P-16 Armeniska United FK P16 (hemma) | 16 maj, 11:00 |
| F-12/13 Östervåla IF F2012/2013 (hemma) | 16 maj, 14:00 |
| Mix-22 Träning | 17 maj, 09:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera