Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fagersta MK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fagersta MK.
Fagersta MotorKlubb
Följ oss för uppdateringar
På lördagen startade äntligen Svenska RallyCupen för säsongen med tävlingen Vilda Ryd Racet! Att det var efterlängat skvallrade antalet deltagare på som hamnade på ca 180 st ekipage. De tävlande tog sig an de utmanande sträckorna som var 6 st till antalet på totalt 49 km.
I klass 5 A/B/C ÖVRIGA 4WD INKL. RALLY3 med 8 st anmälda kom ett ekipage från Fagersta MK till start och även mål. Gabriel Parkatti som rattade Mitsubihi EVO VIII med Tony Parkatti som guide. Och det var en händelserik resa som slutade med en pallplats då duon (T.I.M) kom i mål på en fin 3:e plats, bra start på säsongen och i SRC.
28 st ekipage anmälda i klass 9 B-FÖRARE 2WD. Här körde Johan Jansson Opel Ascona B med Johan Andersson vid notblocket. Johan & Johan fick tyvärr bryta med elbekymmer. William Bengtsson var på plats som kartläsare i samma klass åt Alexander Nordahl. Låg med fint toppen av resultatlistan men fick tyvärr bryta även dom.
Klass 6 A-FÖRARE 2WD hade 33 st ekipage anmälda. Här åkte Stefan Carlberg Volvo 240 och läste noter åt Linus Erixon. Gick galant och duon in på en 12:e plats i den tuffa klassen.
Länk till resultasida nedan:
Resultat Vilda Ryd Racet
Bild: (T.I.M) med pokalerna på huven efter en bra insats.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera