Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fagersta MK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fagersta MK.
Fagersta MotorKlubb
Följ oss för uppdateringar
Under lördag & söndag var det dags för fortsättning på Back-SM med deltävlingar i Röforsbacken med det klassiska Röforsloppet. Totalt var det 93 st anmälda i de olika klasserna.
2 st ekipage från klubben fanns på plats för att tävla.
Tommy Wikström körde sin Saab V4:a i klassen Historiska Sprint o Back Cupen 66-90 där det var 16 st startande ekipage. Denna klass körde endast på lördagen. Tommy hade en hård kamp om första platsen men fick till slut ge sig mot Ludde Davidsson som vann med 0,7 sek. Men bra kört i V4:an och grattis till 2:a platsen.
Nisse Strömgren körde BMW 320 i klassen Rallybilar gr F & Voc där de var 12 st startande. Nisse i mål på en fin 4:e plats på lördagen. Ett steg bakåt på söndagen då han kom in på en fin 5:e plats.
Länk till resultatsida lördag nedan:
Resultat Röfors Back-SM lördag
Länk till resultatsida söndag nedan:
Resultat Röfors Back-SM söndag
Bild: Tommy på pallen
| Öppet Hus/Kent. S Öppnar/stänger | 6 jul, 17:00 |
| Öppet Hus/Putte. J Öppnar/stänger | 13 jul, 17:00 |
| Styrelsemöte | 13 aug, 18:00 |
| EM Logging Rally Bergslagen | 22 aug, 10:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera