Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fagersta MK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fagersta MK.
Fagersta MotorKlubb
Följ oss för uppdateringar
På lördag är det dags för 6:e och sista deltävlingen i 7-klubbars/Bigem RallyCup. Denna gång står Gnesta MK som arrangör och tävlingen heter Runt Mjölkpallen Pokalen. Tävlingen har 72 st anmälda och de tävlande skall ta sig an banan vars totala längd är ca 138 km varav 43 km SS fördelat på 6ss varav 3ss köres 2 ggr.
Fagersta MK:s färger skall försvaras av dessa tävlande.
Klass 5 Gr. E A/B/C-förare har lockat 4 st ekipage till start. Jonas Larsson är en av dem och han kör sin VW Golf med Kent Larsson som kartläsare.
13 st ekipage anmälda i klassen Appendix -74 och där har vi 2 st ekipage till start. Tommy Wikström är den ena i sin snabba Saab V4:a med Mikaela Wikström som guide. Karl-Olov Olander kör sin Opel Ascona A med Fredrik Andersson i högerstolen.
26 st anmälda i klassen Alla övriga 2 wd i alla förarklasserna. 2 av dessa kör bland A-förarna i klassen och det är Joakim Öhman i sin VW Golf II med Ronnie Berggren som kartläsare. Stefan Palmér kör Volvo 940 med Niklas Johansson som pådrivare.
Vi önskar dem lycka till på lördag!
Länk till anmälningslista nedan:
Anmälningslista Runt Mjölkpallen Pokalen
Bild: Jockes & Stefans tävlingsredskap redo för helgens drabbning, även Jocke ser ut att vara på G:)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera