Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fagersta MK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fagersta MK.
Fagersta MotorKlubb
Följ oss för uppdateringar
Tävlingen Bergslagsrallyt skall denna gång avgöras med start i Grängesberg. Totalt skall 4 sträckor köras på totalt 92 km så blir en utmaning för alla anmälda ekipage. Totalt har 139 ekipage anmält sig till denna anrika tävling. Detta är första deltävlingen i SuperCupen så många är sugna på lite vinterrally.
I klass 4 SuperCupen Gr. H Classic kommer Micke Wisti med Håkan Wisti i högertsolen till start som uppladdning för starten i Rally Sweden Historic. Micke Wisti & Håkan Wisti körde fint hela dagen och blev belönade med en 2:a plats 85 km:s körning, mycket bra.
Sedan i klass 2 för framhjulsdrivna bilar är det Mats Larsson med co-driver Mikael Johansson som ställer sig på startlinjen. Även här blev det en pallplats då Mats Larsson/Mikael Johansson bärgade en 3:e plats, en bra början på SuperCupen.
Det var tyvärr allt från Fagersta MK i tävlingsväg men Fagersta MK skall hjälpa till som funktionärer och sköta målet på en av sträckorna. Detta sköttes med bravur av gänget från Fagersta MK enligt uppgift.
Bild: Mats Larsson/Mikael Johansson,
Fotograf: Pär Sundqvist
För de som är intresserade kommer det att finnas tider på www.raceconsulting.se
Får du mail om nyheter på hemsidan så är det automatiska utskick från laget.se och då kan du Klicka på inställningar i mailet du fått och stänga av "notiser" från Fagersta MK
RapporteraRapportera