Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fagerhult Habo IB Ungdom
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fagerhult Habo IB Ungdom.
Fagerhult Habo IB
Följ oss för uppdateringar
Fagerhult Habo IB har idag gjort klart med ett mycket meriterat nyförvärv i form av Emrick Wiggur som närmast kommer från SSL-spel med Jönköpings IK. ”En smart spelare med stora ledaregenskaper som blir nyttig för oss både offensivt och defensivt”, säger Andreas Linderum, sportchef i Fagerhult Habo IB.
Emrick Wiggur har trots sin ringa ålder redan hunnit samla på sig en hel del meriter. Starkast lyser SM-guldet han var med och vann under sin tid i Storvreta IBK dit han kom efter tre år i RIG Umeå IBF. Nu ansluter Wiggur till Fagerhult Habo IB efter fyra säsonger i SSL.
– I Emrick får vi en skicklig tvåvägsspelare med bra ledaregenskaper och som är i en bra ålder. Han är stor, stark och otroligt motiverad över att få komma till Fagerhult Habo IB och spela i Habo Arena, säger Andreas Linderum, sportchef i Fagerhult Habo IB.
Emrick Wiggur är född i Linköping med Vidingsjö MoIF som moderklubb. Nu är han beredd att ta sig an en ny uppgift i ett nytt lag.
– Jag trivs bra här i bygden och ser verkligen fram emot att vara en del av Fagerhult Habo IB. Vi har höga målsättningar med kommande säsong och jag skall vara med och bidra till ett vinnande spel över hela planen, säger Emrick Wiggur.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera