Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om FBC Bollnäs A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från FBC Bollnäs A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Efter några års äventyr där han samlat erfarenhet från Norska Elitserien, Allsvenskan och division 1 är nu Jesper P-H tillbaka i moderklubben och har skrivit på ett två-årskontrakt!
Hur känns det?
- Det känns riktigt bra faktiskt, även fast jag trivdes bra här i laget så funkade inte allt på sidan av. Och då få chansen att komma hem till moderklubben och spela div 1, det ska bli superroligt! Är verkligen taggad på säsongsstart redan!
Du har varit i greåker nu ett år och det slutade i silver, tankar?
- Ja precis, silver i serien (målskillnad ifrån guld) och silver i NM-slutspelet efter förlust mot dom regerande mästarna Slevik i NM-final. Det känns väl sådär, hade ju förhoppning om guld när man kom hit såklart. Men vi gjorde en riktigt bra säsong, och vi får såhär i efterhand vara nöjda med 2 silver.
Du kommer nu hem till en satsande moderförening, vad är det som gör du väljer komma hem?
- Jag har inte spelat i moderföreningen på ca 5-6 år. Så ska bli otroligt roligt att få komma hem nu och spela med moderklubben i div 1 igen, sist jag spelade i div 1 med Bollnäs var i början på min karriär när allt börja. Har länge hoppats på att innebandyn i Bollnäs ska utvecklas, och kunna få ett slagkraftigt lag. Och visa att det inte bara är Hudik från Hälsingland som har ett bra innebandylag. Och det tror jag på i år med den satsningen som sker, att vi kan genomföra en riktigt bra säsong och inte bara bli ett överleva lag utan också kanske kunna vara med och slåss i toppen om vi får allt att stämma, och det tåget vill man självklart vara med på.
Vad känner du att du har utvecklat både sidan av och på plan genom ditt Norgeäventyr?
- På plan så känner jag att jag utvecklats mycket i speltempot, snabba vändningar av spelet, det är högt tempo här i Norge och mindre taktik så det blir mer fram och tillbaka. Så har väl förbättrat min fysik och kondition också. Haft en annan roll i laget här än vad jag är van vid, haft mycket defensivt ansvar och styrt spelet, så passningsspelet har blivit bättre, har väl mer varit den som skjutit förr (vilket jag trivs bättre med) men det har funkat bra här och jag har trivts i den rollen. Utanför plan vet jag inte om jag utvecklats så mycket, har ju gjort några flyttar till olika klubbar och kommit in som ny i ett sammansvetsat gäng och aldrig haft nå problem med att bli en i laget, har lätt för mig att prata och skapa nya vänner så det har varit naturligt. Men har väl utvecklat min norska en hel del, haha.
Vad hoppas du kunna bidra med i det nya truppbygget?
- Hoppas kunna bidra med lite rutin även fast jag inte är så gammal. Har ju hunnit med en del spel i Allsvenskan och nu Norska Elitserien. Få upp tempo och stämningen på träning, hoppas kunna vara en viktig och stabil pjäs i Bollnäs/Hertsjö truppbygge. Har väl som målsättning att göra en del poäng och på så sätt bidra också. Sen även att hålla uppe stämningen i omklädningsrummet med lite norskt prat, haha. Det är nått som är viktigt, att kunna fightas under träningen men direkt efter träning och i omklädningsrummet så är man vänner och kan skratta åt det som varit på träningen.
Sportgruppen om nyförvärvet:
- Vi är naturligtvis väldigt nöjd med att få hem Jesper till moderklubben. Jesper är lika som Jens en betydligt bättre spelare idag än vad han var senast han var i Bollnäs. Rutinen från spel i högre division och Jespers erfarenhet överlag, trots ung ålder, kommer bli ovärderlig i våran satsning.
| Hofors IBK Herr (borta) | 4 jan, 12:00 |
| Träning | 7 jan, 18:15 |
| Träning | 8 jan, 20:15 |
| IBF Falun Utveckling (borta) | 11 jan, 15:30 |
| Träning | 14 jan, 18:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera