Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om FBC Bollnäs A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från FBC Bollnäs A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Filip Hägglund (t.v Nr.6) och Mikael Walfridsson (t.h) har valt att förlänga sina kontrakt.
- Vi är väldigt nöjda med att få med dessa herrar på vår satsning, två rightfattade forwards som var med på resan upp till division 1. I Filip får vi en slitstark forward med en förmåga att skapa målchanser ur alla möjliga situationer och lägen. Walfridsson är en rutinerad spelare och som varit och är en av regionens allra bästa målskyttar. Hans erfarenheter från spel på den här nivån sedan tidigare kommer vara väldigt värdefulla för den annars väldigt unga spelartrupp säger Sportgruppen.
Såhär säger de båda om sitt fortsatta spel med herrlaget i division 1.
Vilka var de främsta motiven till att du valde att förlänga?
FH: Jag valde att förlänga eftersom vi gör en spännande satsning nu med både nya tränare och spelare, vilket känns jättebra! Sen tror jag också att jag kommer utvecklas mycket av att vara med på den här satsningen.
MW: Jag har väntat länge på att få vara med på en sån här satsning, så det vore dumt att inte vara med nu när det äntligen händer.
Vad har du för målsättning med kommande säsong?
FH: Målet för mig är att utveckla mitt spel överlag så att jag ska kunna bli en viktig spelare och ta en plats i vår starka trupp och hjälpa laget till att klara ett nytt kontrakt.
MW: Främst att hålla oss kvar och klara nytt kontrakt och prestera och vara väl förberedd inför varje match.
Vad vill du bidra med till laget?
FH: Jag hoppas och tror att jag kommer kunna bidra med mycket kämparglöd och positiv energi, och förhoppningsvis en del poäng.
MW: Jag vill bidra med mycket rutin och ett hårt jobb som förhoppningsvis leder till en del poäng.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera