Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sunnanå SK F-17

Följ

F-17

Följ oss för uppdateringar
Följ

Försäljning

9 jan 2024 11 kommentarer 165 visningar
Fredrik Johansson Förälder
11 kommentarer
  • 9 jan 2024 Jonas Lundberg

    Tänker att om vi gör en snabb insats själva utan släpar...10 balar serla o max 5 hushålls papper. Eller är hushållspapper värt mödan o endast köra toa ? Tjejerna har säkert annan verksamhet i vår ?
    Helst inom ngn vecka innan fler vaknar. Ingen är väl sugen men bättre än vi skall lägga mer kontant skillnad direkt till gothia .

    Rapportera

    Rapportera

  • 9 jan 2024 Jenny Lindblad

    Jag förespråkar enskilt, men jag har stor släkt, så förstår om andra vill sälja tillsammans med släp ist. Kanske kan de som vill sälja tillsammans göra det, och de som vill sälja själva göra det? Och helt klart säljer toapapper bäst, serla (kan inte sägas nog många 😅🙈)

    Rapportera

    Rapportera

  • 9 jan 2024 Anna Holm

    Jag tar gärna hem balarna och gärna Serla

    Rapportera

    Rapportera

  • 9 jan 2024 Robert Pihlgren Lindfors

    Tar gärna hem.

    Rapportera

    Rapportera

  • 9 jan 2024 Frida Jonsson

    Vi tar gärna hem, gärna Serla och gärna enbart toalettpapper om det är möjligt

    Rapportera

    Rapportera

  • 9 jan 2024 Åsa Vallin

    Vår minnesbild är att en av tankarna med toapappersförsäljningen var att det skulle vara ett lagarbete, där tjejerna själva skulle ansvara för försäljningen. Det handlade om att tjejerna skulle känna sig delaktiga och motiverade att åka till (i år) Göteborg. Om respektive familj i stället själv ska ansvara för försäljningen faller grundtankarna och det blir en fråga för föräldrarna.

    Väljer laget att hantera frågan enskilt per familj vill vi betala mellanskillnaden för vinsten och slippa ta några balar.

    Rapportera

    Rapportera

  • 9 jan 2024 Erika Forsgren

    Jag håller med Åsa och det vi sa på föräldramötet var att det skulle vara ett lagarbete som tjejerna själva ska göra.
    Det vi även sa på mötet och som är med i kalkylen var att vi skulle sälja toalettpapper i februari med en förtjänst på minst 30 tkr samt en till säljaktivitet under våren som ger minst 30 tkr.
    PS. Röstar också på Serla :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 10 jan 2024 Fredrik Johansson

    Det man skulle kunna göra är att om några föräldrar Kan förvara på Sunnanå sörböle alla toa balar och under en vecka så ställer 6 föräldrar per tillfälle blir ca 3 tjejer i varje bil helst med lite större bilar så ryms det ändå kanska 15-20 balar så behövs inga släpar . Jag kan ställa upp och vara ett lagrings ställe under en vecka och sen det som är kvar efter 2 försäljning rundor får vi väl dels ut eller köra en 3 sväng . Kan ju vara ett alternativ mvh Fredrik

    Rapportera

    Rapportera

  • 10 jan 2024 Peder Lundberg

    Jag tycker också att det är tjejerna som ska sälja, det kom vi överens om.
    Kan också lagra balar hemma samt skjutsa tjejerna en kväll.

    Rapportera

    Rapportera

  • 10 jan 2024 Lina Öström

    tycker också att tjejerna ska sälja. och serla är bättre.

    Rapportera

    Rapportera

  • 10 jan 2024 Jenny Lindblad

    Så klart det är tjejerna som ska sälja, min röst på försäljning hemifrån beror på att det innebär det ett mkt större arbete för mig som förälder, som är svårt att medverka i i mitt fall, om de ska sälja i stan (en helkväll i stan med en liten bäbis, liten bil utan kula, ingen släp, ingen möjlighet att lagra stora mängder papper hemma ) då är det betydligt enklare om hon själv kan ringa/sms folk hemifrån, men det får lösa sig på annat sätt ifall inte möjlighet till enskild försäljning finns. 😊

    Rapportera

    Rapportera

Du måste logga in för att kommentera

Logga in