Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Eskilstuna Guif P-2016
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Eskilstuna Guif P-2016.
P-2016
Följ oss för uppdateringar
Ett stort tack till alla inblandade som bidrog till att dagens sammandrag blev så lyckat. Ett särskilt tack till föräldragruppen som planerade och fixade med allt runtom matcherna och inramningen. Nästa sammandrag som vi organiserar själva är i mars. Ge alla grabbar massor beröm där hemma för väl spelade matcher!
Träningsmatch torsdag 23/10
Vi har fått en inbjudan att vara med på träningsmatch redan nu på torsdag mot Guifs p-2015. Träningsmatchen kommer att spelas på stor plan på den träningstid som p-2015 har.
Syftet med att vi tackar ja till träningsmatchen på stor plan redan nu är att låta spelare prova på hur det är med positionsspel och passningar över större ytor. Vi visste på förhand att det här kommer att vara året som våra spelare växer ur minihandbollen, frågan har bara varit när under året. Grabbarna har tagit stora utvecklingssteg sista månaden och det kunde vi verkligen se på dagens matcher. Nu passade det sig väl med en möjlighet med p-2015 och självklart tar vi chansen att få prova på och sedan utvärdera.
Tråkigare är dock att alla spelare tyvärr inte kommer att kunna delta på just den första träningsmatchen nu på torsdag. Men vi planerar för fler träningsmatcher, så alla kommer att få chansen under säsongen.
Kallelse skickas ut idag till de spelare som kallas till den här träningsmatchen.
Om frågor eller annat så tveka inte att höra av er.
//Ledarna
| Träning | 29 okt, 17:00 |
| Träning | 3 nov, 17:00 |
| Träning | 5 nov, 17:00 |
| Sammandrag Sala | 8 nov |
| Träning | 10 nov, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera