Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Eskilstuna City FK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Eskilstuna City FK.
Eskilstuna City FK
Följ oss för uppdateringar
U15 och U16 går nu in i det mest dramatiska skedet av kvalen till division 1.
Tre matcher återstår - och tre segrar behövs sannolikt.
För U15 blev det en nödvändig seger mot Syrianska hemma på Årby IP under onsdagskvällen. Nils Viklund nickade tidigt in 1-0 innan Albin Karlsson satte 2-0 på straff. Ett resultat som stod sig matchen ut. Det betyder att City behöver vinna mot IFK Eskilstuna på Ekängen på tisdag för att säkra en plats i nationella division 1 inför nästa år.
City besegrade Syrianska med 6-1 i inledningsmatchen, men det resultatet skrevs om till en 0-3-förlust då City bedömdes ha använt en avstängd spelare.
För U16 väntar två matcher för att avgöra ödet inför nästa säsong. Efter den överraskande förlusten mot IFK i första matchen blev det kassaskåpssäkra 6-0 mot Viljan. I morgon fredag kommer BK Sport till Årby för en måstematch för båda lagen. Därefter reser grabbarna söderut nästa söndag för avslutningen mot Nyköpings BIS som vunnit båda sina inledande matcher i kvalet och därmed sitter i förarsätet.
Återstående matcher:
Fredag 19.00: City U16-BK Sport. Årby IP.
Tisdag 19.00: IFK-City U15. Ekängens IP.
Söndag 23 november 17.00: Nyköpings BIS-City. Rosvalla IP.
| P20 Träning | 6 dec, 10:00 |
| P-12 Träningsmatcher BK30 | 6 dec, 10:00 |
| P-12 Träningsmatch 1 | 6 dec, 11:00 |
| P-12 Träningsmatch 2 | 6 dec, 11:00 |
| P-12 Träningsmatch 3 | 6 dec, 12:30 |
🔥🔥🔥 Det gäller för båda lagen att ge järnet och kriga, gör ni det så kommer båda lagen greja det för det har ni kapacitet till. 🔥🔥🔥 Ränderna går aldrig ur 💙💙
RapporteraRapportera