Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Eskilstuna Basket P13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Eskilstuna Basket P13.
P13
Följ oss för uppdateringar
Vi inledde gårdagens träning med ett längre allvarsamtal kring attityd och kamratskap. Vi pratade om mobbning och diskriminering. Vi pratade om vad mobbning kan vara och hur det kan kännas för den som ör utsatt.
Att vi inte accepterar att vi har killar i laget som beter sig kränkande eller mobbar någon vare sig på planen eller utanför planen. Vi informerade även att vi fått till oss att så sker/har skett på olika sätt och att vi föräldrar och vuxna pratar med varandra.
Får vi information om att det sker framöver så påverkar det hela laget och det kan leda till att vi anser att man inte är en schysst lagkompis och då inte kan spela i laget. Killarna lyssnade respektfullt och var del i samtalet och vi upplevde att de tog det på allvar!
Med det sagt fortsatte vi med olika övningar och som några av killarna lyfte så var det bla. en del teamwork två och två för att fortsätta stärka VI-känslan i laget!
Info:
Lördag seriespelsmatch 14/2 i Katrineholm för lag ViT se mer info i kallelsen.
Sportlov
Vi informerade också att nästa vecka är det sportlovsbasket måndag-fredag 13-16 så vanliga träningarna är inställda däremot har vi en träningsmatch mot Köping på onsdag 18/1 kl 18.00 där vi kallat 9 spelare för att få mer matchvana.
Träning måndag 23/2 som vanlig 17.15 i Årby efter sportlovsveckan.
Inga kommande aktiviteter
Hej. We can't come and heja to the training match, sorry! We won't be in Eskilstuna.
RapporteraRapportera
Tack för att ni tar dessa viktiga samtal med killarna! Vi föräldrar får göra detsamma hemma.
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera