Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Eds FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Eds FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
5:e raka kom på fredagskvällen mot Stigen. Vi startar matchen sådär, det är lite krampaktigt och dåligt passningsspel. Efter ca 8 minuter har Stigen en av väldigt få chanser mot våran duktiga backlinje och gör det väldigt bra faktiskt där en Stigen spelar spelare snett inåt och där en annan Stigen spelare hinner mellan och petar in 0-1 till Stigen. Tungt och aldrig kul att släppa in ett tidigt mål. Men vi känner oss som i senaste matcherna väldigt starka, vi vet att vi kommer att skapa massa lägen och då gäller det bara att sätta våra chanser. Så efter en 15 minuters spel börjar vi komma in i matchen, men tyvärr så spelar vi inte bra, som sagt det är krampaktigt och dåligt passningsspel. Men det är bara att jobba in sig i matchen och slita och kämpa som vi måste verkligen göra nästa match.
Så efter ungefär 30 minuters spel får vi hörna som Matte N skruvar inåt och Almir försöker nicka när en Stigen spelar knuffar Almir och han ramlar. Vi tror att det är frispark som det vanligtvis brukar vara men domaren blåser straff för oss!! Ja, flyt är något man har förtjänat brukar jag säga och idag hade vi äntligen lite flyt med oss. Mattias Noaksson går fram och gör precis som en kapten ska göra, lägger bollen stensäkert i och hårt i målvaktens högra hörn och hur säkert som helst! Det innebär 1-1! Viktigt. Resten av halvleken är våldigt dålig från vår sida och vi skapar inte så många lägen som vi vill. Vi har ett anfall som vi kommer runt på högerkanten där Almir och Ponta väger sig genom och Ponta lägger upp bollen till Marcus som tyvärr får den över mål. 1-1 står i en dålig första halvlek mot ett kämpande Stigen.
I pausen säger vi att vi ska ha tålamod, bättre passningsspel är ett måste och få fart på bollen så kommer vi lösa detta. Vi är överens att första halvleken inte är bra men det skulle vi visa i 2:a.
I den 2:a halvleken höjer sig alla och vi börjar skapa fler och bättre målchanser. Så i den 2:a halvleken snappar Pontus upp en boll utanför halv cirkeln och drar en gubbe åt vänster för att sedan dra ett skott som letar sig in i mål och vi får ett underbart 2-1 mål!!! Viktigt Viktigt!! Stigen försvarar sig bra och vi får verkligen kämpa mot deras stora backlinje. Men efter en Stigen hörna kan vi kontra genom Danne Jansson som lägger en( FIFA 11)smörboll perfekt till Ponta som tar med sig bollen och kan hur säkert som helst skjuta in bollen i västra hörnet och vi får det underbara 3-1 målet! Så skönt!! Nu orkar inte Stigen att hålla upp och vi skapar flera lägen där vi kan döda matchen totalt men inga mål än tyvärr. Det dröjer ända fram till ca 80:e minuten där Almir tar sig förbi på vänsterkanten och spelar snett inåt till Leander som drar till med en bredsida mot målet, men bollen träffar en försvarare och blir kvar vid mållinjen och där kommer Danne Lindqvist och kan slå in bollen och vi har 4-1! Riktigt starkt!
Summering av matchen kan vi säga en dålig första halvlek med att andra halvleken är betydligt bättre där vi skapar massa lägen och sätter våra chanser! Vi höjer farten på bollen och vi belöningen att vi kan göra 4 mål! Sen att vi åter igen kommer i tidigt underläge men just nu är det riktigt bra moral i laget och vi kan vända på det. Imponerande killar! Verkligen ALLIHOPA!
Bäst idag:, Alla från David till Karl W gör en riktigt bra match. Alla inhoppare är så viktiga att dom tar jobbet när dom kommer in på planen. Andreas Karlsson gör kanon inhopp både mot Åsebro och ikväll mot Stigen. Vi måste förstå att vi behöver alla om vi ska fixa det. Alla är lika viktiga KILLAR!! Backlinjen är lika stabila som vanligt, mittfälltet är riktigt bra, anfallarna också starka! Men Pontas insats idag är avgörande, riktigt kul och gott att se att han kliver fram när det verkligen behövs! Riktigt jävla gott Ponta! Nu får vi ta efter detta och ger IFK Strömstad en ordentligt match på Lördag. Riktigt viktigt att vi inser att vi måste jobba tillsammans för att fixa det!
// C.J
| Groheds IF (borta) | 9 aug, 13:00 |
| Vallens IF (hemma) | 15 aug, 13:00 |
| Bengtsfors IF Lag 2 (hemma) | 17 aug, 19:00 |
| Bengtsfors IF (hemma) | 22 aug, 16:00 |
| Tösse IF (hemma) | 23 aug, 13:00 |
|
|
Dagar att ha koll på |
| Igår | 1972 |
| 25 jun | Countryfestivalen |
| 18 jun | Pant |
| 17 jun | Fotbollsskolan |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera