Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Gauthiod Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Gauthiod Damer.
Damer
Följ oss för uppdateringar
Igår, på självaste Gauthiod dagen så tog vi emot IF Viken.
Mycket folk hela dagen och fint väder, fantastiskt fint fixat av föreningen och härligt med sådan uppslutning.
Tack också till alla sponsorer som såg till att det var fritt inträde under hela dagen, underbart stöd föreningen har av näringslivet i Grästorp.
Viken har gjort en stark första del av säsongen och hade 4 vinster och 2 oavgjorda i bagaget när de kom till Lunnevi. Det placerade dem som serieledare.
Ett tufft motstånd alltså.
Vi hade under veckan tittat lite på Orust matchen, analyserat vad som gjorde att vi lyckades så bra i den matchen, speciellt första 30 som kanske var det bästa vi spelat i år.
Att våga spela oss upp bakifrån var en av nycklarna vi tog med oss från den matchen och var något vi tryckte på under veckan att vi måste fortsätta göra.
Tyvärr så kan ju man få bakslag av att lyfta fram saker, man fokuserar för mycket på en sak och låser sig på detta.
Våra första 30 min var inte bra, det låser sig för oss, vi gör många enkla misstag och får det inte att stämma.
Viken spelar mycket på sina snabba YFW som löper in bakom YB, vilket vi pratat om i veckan. Det är de väldigt duktiga på och vi hade lite problem där matchen igenom men backlinjen sköter det bra och ser till att de helt rena lägena uteblir.
I den 28 min kan Viken dock ta ledningen på en hörna.
Där hade vi det motigt! Inte mycket som stämde, 1-0 i baken mm.
Men vi är ett "grinta" lag! Vi är tuffa att möta och det finns något i det här laget som inte riktigt går att ta på men vi ger oss aldrig! Det har vi visat så många ggr innan. Vi kan, bara 2 min senare kvittera. Även vi på en hörna. Det är en dubbel chans, först räddar mv Ida O´s avslut men Stina Ö är rätt placerad och dänger in returen.
Väldigt, väldigt viktigt med en så snabb replik.
Ju längre matchen går desto bättre spelar vi, känslan är att Viken mattas, orkar inte hålla uppe sin press, vi får vårt spel att flyta bättre och bättre.
Andra halvlek är mållös men bjuder på en del chanser åt båda hållen och jag är ju självklart "lite" färgad åt det röd/blåa hållet men jag tycker vi är det bättre laget i andra.
Viken tvingas/väljer att mycket tidigare/längre ner i plan spela långt på YFW, vi kommer högre upp och kan kombinera bättre.
Matchen är tuff, det blir lite grinigt i andra, man ser att matchen gäller mycket för båda lagen och den slutar 1-1.
Det är ytterligare 1 p in på kontot, vi kan gå rakryggade ur den här matchen, vi visar att vi tillhör den övre halvan av tabellen.
Nu är det ett litet uppehåll då ytterligare en student ska avhandlas, man hade ju önskat att Trollhättan och Lidköping hade kunnat samköra sina scheman lite så att vi slapp ha nästen 3 veckor, med allt vad det innebär med student nu för tiden, ständigt pågåendes. Som tränare är det inte lätt att hela tiden ha 3–5 olika borta under dessa veckor och samtidigt försöka göra något vettigt på träningar mm. Bara så gemene man är införstådd med vad som sker bakom kulisserna.
Så! Nu har jag fått "gnälla av mig" lite också ;)
Nya friska tag mot Vinninga den 15/6
| Vinninga AIF (borta) | 17 maj, 13:00 |
| Träning | 18 maj, 18:00 |
| Främmestad/Elmer-Fåglum/Nossebro U (9:9) (hemma) | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 20 maj, 18:00 |
| Vänersborgs IF (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| 14 maj | A-plan avstängd |
| 28 apr | Ledarkläder |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera