Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sunnanå SK Div 3 Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sunnanå SK Div 3 Damer.
Div 3 Damer
Följ oss för uppdateringar
Det var på ett iskallt Electrolux home Arena som matchen gick av stapeln under Onsdags eftermiddagen, vårat motstånd för dagen var Clemensnäs IF som spelar i div.2.
Matchen började hyfsat från vårt håll, vi kunde spela på få tillslag och kunde även göra 1-0 redan efter 7min genom Sofia Lindfors som avlossade bössan efter en snygg framspelning av Emilia Norlund.
Spelet stagnerade efter ett tag och delvis berodde det på kylan (bollen blev hal och plan blev frostig) sen berodde det nog lite ,tyvärr, på inställningen hos oss idag. För kylan är en förklaring men inget skyll, jag menar det var lika taskiga väderförhållanden på den västra planhalvan som Clempa var på.
Vårt spel slogs av och vi kändes ängsliga och kom på "mellis" stora delar av första halvlek.
1-1 gjordes i 23 matchminuten och det var ett mål som vi inte kan tillåta komma, en CIF spelare fick bollen på mitten av våran planhalva och avancerade framåt, vi sätter ingen press förrens hon redan är i straffområdet och då är det försent.
Deras 1-2 mål var riktigt snyggt och inget att säga om, en sån lyckospark får man inte många gånger i livet. En av deras forward la tillbaka bollen till en innermitt som drog på direkt, bollen gick i en vid båge över alla i vårat lag och börjar dala i precis rätt ögonblick så den touchar ribbans underkant och landar i nät bakom en förvånad Lisa Sjögren. 1-3 kom på halvlekens sista spark och det är själklart psykologiskt jobbigt att släppa in det målet.
I halvlek tog vi upp hur vi ville att våra innermittfältare skulle jobba och tog även upp att vi måste jobba TILLSAMMANS!
Andra började bättre och vi fick en hörna knappt 7 min in i halvleken som Sofia Lindfors slog perfekt på Elin Pettersson som med någon kroppsdel fick in bollen i mål, kan varit knät.
Vi står upp bättre i andra och skapar fler klara målchanser, men vi kändes rätt mätta på något sätt.
2-4 kom på ett snörpligt sätt, som jag nämnde tidigare så var bollen väldigt hal. Dom slår ett inlägg som lisa plockar upp men eftersom bolluslingen var så hal så råkade hon tappa den och där stod det ju en vitklädd clemens spelare och kunde lägga in bollen. Ingen skugga på Lisa i det agerandet, är inte lätt för målvakterna när det blir såhär.
Jag skrev högre upp att vi kändes vi mätta och det är svårt att förklara på något annat sätt. Vi var där men ändå inte där riktigt, som sagt svårt att förklara. Men allt var inte dåligt denna dag utan intentionerna finns där och vi försöker spela vårat spel och höja tempot så gott det går. Men vissa dagar vill det sig inte bara.
Sen får vi inte glömma att Clemens är ett bra lag som antagligen kommer bli ett topplag i Div.2.
Nu bryter vi ihop och kommer igen starkare än nånsin efter påskledigheten.
Dagens trestjärnor känns rätt givna faktiskt, var flera till som gjorde en bra match men följande tre gjorde skillnad denna kalla Onsdags kväll
***
Elin Pettersson
Står återigen för en fruktanvärt stabil insats, hon kommer gå långt! Det är väldigt få som tar henne i löpduellerna och hennes kyla och spelskicklighet som mittback är en fröjd för ögat. Gjorde även sitt första mål i Sunnanå tröjan.
**
Sofia Lindmark
Elins mittbackskollega som sällan slår några felpass och hon har blivit riktigt bra i försvarsspelet. Brytningssäker som få och när hon väl får bollen så fördelar hon dom på ett moget sätt
*
Sofia Lindfors
Spelade yttermittfältare för första gången i år och hon levererade direkt, 1mål och 1 assist stod hon för idag. Hon spelar smart, tar många fina löpningar och är en tuff spelare att möta för vem som helst.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera