Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dalsjöfors Tennisklubb
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dalsjöfors Tennisklubb.
Dalsjöfors Tennisklubb
Följ oss för uppdateringar
SENIOR KM PADEL
Dalsjöfors TK arrangerar utomhus KM i padel 5-7/9 på våran utomhusbana.
De flesta matcherna spelas på lördagen och söndagen, men blir det många deltagare kommer vi att spela några matcher på fredag kväll 5/9, dessa matcher startar tidigast 16.30.
Startavgiften är 150:- per spelare och klass plus att man måste vara medlem i klubben 2025. Medlemsavgiften på 200:- betalas in till klubbens bg 5738-5098. Speltiderna lägger vi ut på våran hemsida och på facebook den 2/9, betalningen gör ni via swish 1232181675 när alla speltiderna är klara. Till herr, dam och mixedklass anmäler ni er parvis, saknar man någon att spela med anmäl er ändå så försöker klubben hitta en spelpartner.
Turneringen spelas först som gruppspel i bäst av ett set och golden point, efter det väntar utslagstävling för de lagen som tar sig vidare. Grillen kommer vara igång!
Nytt för i år är att vi har två st americanoklasser, dessa klasser är endast för motionärer, är man anmäld till herr och damklassen får man inte deltaga i americanoklasserna. I dessa klasser anmäler man sig enskilt och här spelar man med olika partners under tidsbestämda matcher.
Följande klasser finns att anmäla sig till:
Klass 1:
Herrar
Klass 2
Damer
Klass 3
Mixed
Klass 4
Americano herrar
Klass 5
Americano damer
Vid för få anmälda i americanoklasserna slår vi ihop herr och damklassen.
Anmälan gör ni via mail dalsj.tk@gmail.com senast 31/8.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera