Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dösjöbro IF Seniorlag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dösjöbro IF Seniorlag Damer.
Seniorlag Damer
Följ oss för uppdateringar
Damer U spelade ikväll oavgjort mot Husie U i sommarkvällen hemma på Dösjöbro IP. Matchen slutade 1-1 efter att bortalaget kvitterat i slutminuten. Poängen innebär att DIF Dam U slutade på en fin andraplats i Damer U Div 1 Vår.
Dösjöbro IF U - Husie IF U 1-1 (0-0)
1-0 46 min Angelica Asplund (Melina Skarström)
1-1 90 min (straff)
DIF:s trupp: Sara Lundgren (k) - Erna Jonsdottir, Josefine Nilsson, Josefin Karlsson, Malin Heier, Linn Jeppsson Widerberg, Ylberina Sylkaj, Nellie Karlberg, Cornelia Lindgren. Avb. Hanna Olausson, Julia Svärd, Melina Skarström, Angelica Asplund, Louise Tindberg
Matchen var ganska jämn inledningsvis, inget av lagen skapade rejäla målchanser utan båda lagen höll ihop på ett bra sätt. Efter halva den första halvleken började hemmaspelarna få visst grepp om mitten och laget började också komma till farliga lägen. Efter 25 minuter hade Ylle en frispark i ribban från cirka 30 meter och även Erna hade i samband med det ett farligt skott långt utifrån. Erna hade dessutom ytterligare ett skott från höger efter drygt en halvtimme, men även den bollen träffade ribban. Och Josefin K kom i nickläge i slutet av halvleken efter en högerhörna, men bollen nickades klockrent i vänsterstolpen. Ställningen var 0-0 i paus.
Efter en halv minut i den andra halvleken fick Melina bollen till höger efter fint förarbete av Ylle. Melina spelade osjälviskt in i mitten till Angelica, som mötte upp och säkert placerade in bollen under målvakten till 1-0. Under den andra halvleken var spelet mer böljande och båda lagen skapade en del målchanser. Med tio minuter kvar fick Husie en straff efter en handssituation. Sara i DIF-målet svarade för en fantastisk räddning på straffen och lyckades styra upp bollen i ribban. En rörig situation följde i straffområdet, men efter uppoffrande spel i fick hemmalaget till slut bort bollen och efter hand tiden gick såg DIF ut att avsluta vårsäsongen med en ny trepoängare. Men i slutminuten fick Husie en ny straff, ett förvånande domslut. En Dösjöbrospelare fälldes vid det egna straffområdet och rörde bollen med handen när hon föll till marken. Istället för frispark till DIF dömdes en ny straff till Husie. Denna gång var Sara i målet chanslös på straffen, och matchen slutade 1-1. Poängen innebar att Damer U slutade på en fin andraplats efter segrande Sandby/Veberöd i Damer U Division 1.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera