Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Danderyd FC HJ/JAS
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Danderyd FC HJ/JAS.
HJ/JAS
Följ oss för uppdateringar
Ett halvvaket DSK steppade in mot ett något mer vaket Täby lördag 10:15 i fina Hägerneholmshallen. Täby drar igång i ett lite högre tempo än vad vi har och pressar rätt högt på våra backar. Detta leder till en del farligheter mot oss och vi skapar en del främst på kontringsaktiga uppspel i och med att Täby ligger högt.
Första periodens enda mål går till Täby som lyckas få in vad som känns som ett slumpinspel från hörnet som studsar fel och går in bakom Oscar.
I peridopaus försöker coacherna för dagen, Justus och Tomas få killarna att tända till lite vilket de även själva håller med om behövs, vi saknade även lite snack på plan och löpningar utan boll.
I andra ser vårt spel mycket bättre ut och matchen får en ganska jämn bild 11:48 hittar Salén från backposition in till Fredrik framför mål. Bollen passerar diagonalt genom hela anfallszon, Fredrik tar emot och lägger in bollen i mål i en och samma rörelse, ett riktigt vackert mål.
I en match där bägge lagen ger och tar ungefär lika mycket utan att det är fult så upplevs vår utvisning i slutet av andra för knuff som orättvis. Vi spelar bra i boxplay, men samtidigt som vi blir fulltaliga laddar en av Täbys backar och träffar ändalykten på en av de våra, bollen hamnar oturligt hos en Täbyspelare som utan besvär lägger in den bakom Oscar. Av bara farten gör Täby 3-1 snabbt därpå efter att vi tappar boll i egen zon.
Nu har vi hunnit in i tredje perioden ligger under med med dryga tolv minuter kvar att spela, vi försöker spela oss fram mot ett Täby som försvarar bra,. 2:58 in i tredje hittar William med en fin pass till Fredrik som reducerar till 3-2. Vi maler på och gör vårt bästa för att få in en kvittering men får åka hem med Justus för säsongens första förlust som coach.
I båset
Tomas
Träning | 20 maj, 19:45 |
Träningsmatch DFC- Hässelby | 21 maj, 19:30 |
Träning | 21 maj, 20:15 |
Träning | 22 maj, 20:00 |
Träning | 27 maj, 19:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera