Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Braås GoIF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Braås GoIF.
Braås GoIF
Följ oss för uppdateringar
Innebandysäsongen drar igång!
Nu börjar så sakteliga aktiviteterna på föreningens fina anläggning avslutas, men vi tar inte paus utan fortsätter inomhus. Med detta inlägg vill vi tipsa om vår innebandysektion.
Aktiva lag
Vårt nyaste lag, F/P17-18, startar denna vecka sin träning i Braås Sporthall, träningar kommer hållas torsdagar 17:30-18:30.
Nytt för i år är att laget är anmält för poolspel.
F13 (11-14) -laget har under september smygstartat på torsdagar, men kommer fr.o.m oktober gå upp på två träningstillfällen likt tidigare år. Måndagar 19:00-20:30 & Torsdagar 18:30-20:00 i Braås Sporthall. Nytt för i år är att laget kommer spela seriespel och på fullplan.
Nya lag
Vi går givetvis i tankar på att starta upp ytterligare lag, för detta behöver vi veta om intresse finns bland barn och vuxna?
Finns det t.ex. intresse av att starta upp ett lag för F/P19-20?
Oavsett om det gäller intresse för nya lag eller att börja i aktiva lag så kan man höra av sig till sektionsansvarige Mats Svensson, 072-2126396, så tar vi det där ifrån.
//Innebandysektionen
Pumptrack Träning | 15 okt, 18:00 |
Möte fotbollssektion | 15 okt, 18:00 |
IB F 12-14 Träning | 16 okt, 18:30 |
Pumptrack Träningsläger | 18 okt, 10:00 |
Klubbstugan bokad Mähler | 19 okt, 07:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera