Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Borås HK 84 Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Borås HK 84 Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
HP Skövde 90 - Borås HK 84 27 - 28 (16-15)
Det syntes redan på uppvärmningen att något var på gång. Laget såg enormt samlat ut och undertecknad sade till lagkapten Niklas Johansson att idag kommer vi göra en grym match! Och en sådan skulle vi få se!
En bra start är viktig i handboll och det är också en fördel om ens målvakt kommer in rätt i matchen. Det hände inte ikväll, i alla fall inte för oss. Hemmalaget blev de som förde tillställningen och låg två mål upp nästan hela halvleken.
Då hade två ovanliga namn hos oss varit mycket lyckade: nämligen nye Viktor Kalén som stänkte dit fyra pytsar och Mattias Bertilsson som gjorde halvlekens två sista BHK mål. I paus var vi inte nöjda för vi hade släppt till Johan Elfs vända skott lite för lätt och det tog en kvart nästan innan Johan Karlssons målvaktsspel kom igång.
I andra halvlek tappar vi målmässigt direkt och som mest ledde hemmalaget med 24-18 men då återstod det en kvart och vi hade inte givit upp! Vi byter försvarsspel, vinner några bollar tack vare det och gör två snabba mål. 24-20 och HP tar timeout. Efter den gör de sitt 25e mål, men sedan gör vi 5-0 på tre minuter!!
Innan match pratade vi om att Ludvig Helén och Anton Sjöblom skulle vara en av nycklarna till segern. Herrarna i mittblocket slet enormt sista kvarten och vid ställningen 25 lika var det i stort stängt.
Niklas Johansson gjorde sex fina mål, Robin Sparredal stack som vanligt ut lite ibland niometarna och denne pålitlige målskytt gjorde också han sex mål.
Daniel Sparredal hade ingen lyckad afton och ville byta ut sig själv i slutet, men övertalades vara kvar och fick rådet att det kan räcka att han sätter nästa skott. 'Danne' gjorde där två av sina tre mål i matchen och alltså dubbelt upp mot vad vi önskade oss. Johan Hellqvists genombrott gav ytterligare ett viktigt mål! Och plötsligt var det vi som hade segervittring!
När det sedan var två minuter kvar av matchen var vi i ledning 28-27 och det resultatet stod sig tiden ut. Killarna hade slitit som galärslavar! Man hade offrat sig helhjärtat och ville verkligen vinna! 'Ludde' var så slutkörd att han knappt orkade jubla direkt efter slutsignalen!! Men en härlig kämpainsats gav oss årets första bortaseger! Den kom efter 20 spelade omgångar och de två poängen kommer bli blytunga nu i slutet i striden runt strecken!
Jan-Roger Karlsson
Målskyttar:
Niklas Johansson 6 (1), Robin Sparredal 6, Viktor Kalén 4, Daniel Sparredal 3, Anton Sjöblom 3, Ludvig Helén 2, Johan Hellqvist 2, Mattias Bertilsson 2.
Inga kommande aktiviteter
| Igår | Årsmöte genomfört |
| 16 maj | Årsmöte Borås HK 84 |
| 11 maj | Vi söker en ny kanslist |
| 4 maj | Tack Pim, och lycka till framåt |
| 27 apr | Välkommen till årsmöte 1 juni 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera