Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Borås HK 84 Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Borås HK 84 Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Borås HK - Backa HK 25 - 33 (10-16)
Idag spelade Borås HK returen mot Backa en match som vi på förhand visste skulle bli svår. Backa har ett lag som kommer tillhöra toppen av serien och vi förlorade klart mot dom för någon månad sedan.
Två av de tre niometare som brukar starta Johan Hellqvist och Anton Sjöblom saknades idag. I motståndarlaget saknades skyttekungen Peter Kurzwelly för tredje matchen i rad.
Vi hade pratat om att framför allt stoppa deras duktiga kantspelare och inledningsvis föll det väl ut. Första kvarten låg vi före och ledde ett tag med tre mål 8-5, men sen tog det stopp och det roliga var slut.
Backa hade plötsligt ett högre tempo och vi hängde inte med. Under de sista 12-14 minuterna av första halvlek rann en massa mål in bakåt framför allt via kontringar och då ofta på de båda kantspelarna som efter en trög start båda kom ordentligt in i matchen. 10-16 i halvltid speglade kanske inte riktigt hur det sett ut under hela de 30 minuterna som spelats då. Det var några mål för stort underläge.
I Borås fick vi gå runt på lite ovana uppställningar och folk fick spela på positioner de inte varit på denna säsong så mycket och att Sjöblom och Hellqvist saknades syntes tydligt. Men killarna kämpade och försökte och flera gånger så kändes det att vi kanske skulle kunna gå i kapp men Backa var i dag klassen större än oss. När vi fick kämpa för varje mål, kom de till lättare avslut och var helt enkelt lite tyngre.
Johannes Kroon-Bergggren firade av bössan med bravur ett antal gånger, slitvargen Niklas Johansson fick både spela trea i stor sätt hela matchen och sedan även ut och avlasta på niometer. Han gjorde det bra men fick dåligt betalt för sitt jobb. Egentligen kämpade alla men som sagt vi räckte inte till utan vi får komma igen nästa vecka och hoppas att vi har en bredare trupp att tillgå då!
Jan-Roger Karlsson (också sjuk idag)
Målskyttar:
Niklas Johansson 8 (1), Johannes Kroon-Berggren 7, Daniel Sparredal 4, Robin Sparredal 3, Mattias Bertilsson 2, Ludvig Helén 1.
Inga kommande aktiviteter
| 1 jun | Årsmöte genomfört |
| 16 maj | Årsmöte Borås HK 84 |
| 11 maj | Vi söker en ny kanslist |
| 4 maj | Tack Pim, och lycka till framåt |
| 27 apr | Välkommen till årsmöte 1 juni 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera