Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Borås HK 84 Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Borås HK 84 Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Backa HK - Borås HK 33 - 26 (18-14)
Backa HK är nykomlingen i tvåan som inför seriepremiären ändå var favorittippat av konkurrenterna. Laget hade en lite svag start men har kommit allt mer eftersom efter det. Borås HK kom till spel med nästan ordinarie manskap trots att sju man saknades sista träningen inför match. Väl på matchdagen var det enbart Johannes Kroon-Berggren som fortfarande låg nedbäddad i sjukstugan.
Eftersom Kärra vann mot Rosendal igår var förutsättningarna att Backa skulle gå upp i delad ledning i tabellen vid vinst och Borås HK skulle bara vara två poäng efter serieledarna om de vann. Allt var upplagt för en spännande 'strid'!
Det såg lojt ut på uppvärmningen i båda lagen så vi försökte pusha på de våra för att få till en bra laddning till start och jo, laget klarade att tända till på ett bra sätt. Motståndarna fick dock en rejäl knuff framåt när man fick ledningen i matchen och kunde ligga före i protokollet egentligen matchen igenom.
Vi hade varnat för deras tryck utsidan vår 'högertvåa' och att deras kanter är väldigt bra. Dessutom skytten Peter Kurzwelly. 80 % av deras mål kom just där och vi kunde inte få stopp på dom. De var för bra för oss idag.
Vi kom definitivt inte upp i normal nivå men Anton Sjöblom gjorde en väldigt bra match framför allt bakåt, försvarsgeneral som han är, men nu börjar det även sitta mer å mer framåt också. Johan Hellqvist kom igång efter en lite trög start och Andreas Zantere gjorde ett piggt inhopp på niometer som visar att han kommer att konkurera mer på den positionen.
Sjukdomarna på Niklas Johansson och Daniel Sparredal satte idag ner deras förmåga något men ändå gjorde de fyra mål var - egentligen också det bra med tanke på utgångsläget.
Tråkigt att förlora såklart - men vi kämpade ordentligt men idag stämde det inte fullt ut och det kanske inte är denna bortamatch som vi skall förväntas vinna?
Vi kommer att ha bättre fart och spel redan nästa helg då killarna förhoppningsvis kan vara friska och deltaga på träningspassen.
Väl mött då - återigen i Almåshallen kl 16:00 nästa söndag.
Jan-Roger Karlsson
Målgörare:
Johan Hellqvist 5, Anton Sjöblom 4, Niklas Johansson 4, Daniel Sparredal 4, Andreas Zantere 3, Ludvig Helén 2, Robin Sparredal 2, Victor Skattberg 1, Gustav Jacobsson 1.
Inga kommande aktiviteter
| 1 jun | Årsmöte genomfört |
| 16 maj | Årsmöte Borås HK 84 |
| 11 maj | Vi söker en ny kanslist |
| 4 maj | Tack Pim, och lycka till framåt |
| 27 apr | Välkommen till årsmöte 1 juni 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera