Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Borås HK 84 Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Borås HK 84 Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Borås HK - HP Skövde 90 31 - 29 (15-11)
HP Skövde kom till Boråshallen idag obesegrade och BHK kom från en bortaförlust mot Baltichov. Vi spekulerade lite innan om de skulle vara lite mätta och trötta efter ha haft en extra spelomgång mitt i veckan - då vi istället kunnat fila på positionsspelet i defensiven men framför allt kunnat ladda om och kom till start idag med en laddning som det gick att ta på innan matchstart!
Vi hade läst HPs spelmönster via en spionresa och förberedda på hur Sebastian Tiberg skulle styra spelet och hur Jesper Järlfors skulle bomba på från nio om han fick läge. Att Skövdespelarna alla var ordentligt skolade och skickliga individuellt visste vi och för att kunna rubba dom behövde vi få till en lagmaskin, vi behövde lite tur och att någon steg fram och gjorde de enkla målen. Och vilken match vi skulle få se!!
Hemmalagets försvarsspel satt klockrent direkt! Robin Sparredal, Ludvig Helén, Anton Sjöblom och Niklas Johansson täckte skott, räddade inspel och vann bollar så man kunde vända på spelet blixtfort och kvicke Johan Hellqvist och Niklas Johansson fick till ett antal frilägen.
Framåt i det uppställda anfallspelet hade vi en annan frenesi och fler vågade sticka in näsan vilket då skapade lägen för våra sexmetare. 'Ludde' gjorde en grym 'förstakvart' och när han behövde vila på bänken med syrgas så tog Victor Skattberg över och var lika bra han! När det hade gått cirka 20 minuter så hade vi fem linjemål av 11-12 stycken framåt.
Någon behövde stiga fram - han som gjorde det heter Johannes Kroon-Berggren! 'KB' som inte spelat sedan premiären på grund av en axelskada gjorde idag en vansinnigt bra comeback! Johannes som rehabtränat med crossfit under dessa veckorna kom plötsligt rätt i ansatsen där han haft lite problem innan. Nu kom han vältimat varenda gång och skotten som är så hårda satt underbart skönt! Det bara rasslade till i nätet!
Med ett fungerande försvarsspel där alla slet som galärslavar och hjälpte varandra så gjorde målvakten Johan Karlsson en helt lysande insats! Han räddade alla typer av skott matchen igenom men i slutet när det stod och vägde så var han som allra bäst! Johan Karlsson - bäst när det gäller!! Vilken vinnarskalle!
De tidigare problemen i föregående matcher med avsluten från 'nio' för Johan Hellqvist löstes idag upp i atomer när han i andra halvlek drog in två stycken viktiga mål från distans och Daniel Sparredal tillbaka efter skada visade sin betydelse för laget med kantskott av den högre skolan som ställde till det för målvakten i bortaburen!
Robin Sparredal denna kluriga, luriga och hårdskjutande kanoniär visade varför han är med i skytteligans topp då han i viktiga lägen efter långa anfall vågade ta avslut som oftast borrade sig in bakom den duktige Skövdemålvakten! Och plötsligt hade vi alla ingredienserna som tränare Robert Sandberg efterlyste inför match. Och kan vi i fler matcher ha denna taggning och detta försvarsspel så kommer vi överasska fler lag den saken är säker!
Vi ledde matchen från start men åter blev det lite onödigt spännande i slutet. Ett tag i andra halvlek så kanske vi blev lite trötta och orkade inte riktigt göra det fantastiska defensiva jobbet fullt ut som i början av matchen. Då steg målvakten Karlsson fram och räddade och lagkaptenen Niklas Johansson satte viktiga mål när de behövdes som mest för att vi skulle kunna hålla undan. Vi vinner med två bollar och är fortfarande obesegrade på hemmaplan!!
Jan-Roger Karlsson
Målskyttar Johannes Kroon-Berggren 7, Niklas Johansson 6, Robin Sparredal 5, Johan Hellqvist 4, Daniel Sparredal 3, Ludvig Helén 3, Victor Skattberg 2, Anton Sjöblom 2
Inga kommande aktiviteter
| 1 jun | Årsmöte genomfört |
| 16 maj | Årsmöte Borås HK 84 |
| 11 maj | Vi söker en ny kanslist |
| 4 maj | Tack Pim, och lycka till framåt |
| 27 apr | Välkommen till årsmöte 1 juni 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera