Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Vålberg
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Vålberg.
BK Vålberg
Följ oss för uppdateringar
Under veckan har några av världens mest lovande unga innebandyspelare samlats i Uppsala för WTC – World Talent Cup. I Sverige Gul, pojkar födda 2011, fanns en spelare med rötterna i BK Vålberg - Maximus Nyrén Törnqvist!
Maximus visade prov på både skicklighet och ledarskap och fick den stora äran att bära lagkaptensbindeln under turneringen. Med ett stort hjärta, hårt arbete och en imponerande laginsats kämpade Sverige Gul hela vägen till en stark fjärdeplats i en internationell turnering med mycket hög klass.
Att få representera Sverige och dessutom leda laget som kapten är en fantastisk prestation och något att vara riktigt stolt över. 💛💙
Stort grattis - grymt jobbat & stor eloge till dig Maximus & hela laget för en fantastisk turnering! Lycka till i framtiden ⭐️💪💐
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera