Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
Näst sista omgången, och naturligtvis måste Forward ha med sig en trea här för att kunna konkurrera om topp-två.
Ramazan Rashid BK Forward
Ännu en viktig match för oss, och mot ett IF Eker som nog vill avsluta på ett bra sätt, så vi förväntar oss en tuff och utmanande match.
Hos oss är läget sådant att Eskil Thor är avstängd och ett frågetecken för Albert Johansson, som saknades också mot Sleipner. Däremot är Emil Rolland tillbaka. Vi har tränat på bra denna vecka, även om vi inte varit på A-plan hela veckan. Just idag är Lundby IP den arena som gäller, och vi hoppas på besked under dagen (fredag), om matchen kommer flyttas p.g.a. väderleken – i så fall troligtvis Mellringe IP.
Kommer från en av årets bästa insatser senast mot Sleipner och speciellt andra halvlek är riktigt bra. Tycker ändå vi fått valuta för det jobb som spelare och ledarstab gjort tillsammans, och att vi förtjänar de framgångar vi nått i år. Nu återstår 6 poäng att slåss om och vi kommer att förbereda oss på samma sätt som tidigare, men kanske lite mera se till att undvika skador och få rätt belastning på spelarna.
Jörgen Nanberg sportchef IF Eker
Vi har tappat på slutet och haft bekymmersamt med skador och spelare som lämnat i sommar. Får väl konstatera också att vi haft för mycket insläppta, samtidigt som vi inte producerat framåt. Men tycker vi hängt med i väldigt många matcher och är både nöjd och glad över spelarnas och Daniels insatser och prestationer.
Vi är ju en liten förening med små resurser och ingen ersättning till spelarna. Nu vill vi dock avsluta säsongen snyggt med två derbyn mot Forward och Syrianska och så även en cupfinal mot ÖSK Söder på Behrn onsdag 19.30
Omgång 25 av 26
Lö 13.00 Lindö FF – Ö-o Syrianska
Lö 16.00 IFK Haninge – Nacka FC
Lö 16.00 Rågsveds IF – Smedby AIS
Lö 17.00 Syrianska FC – FoC Farsta
Sö 13,00 Nyköping BIS – Karlslunds IF (sänds i Na)
Sö 13.00 IF Eker – BK Forward (sänds i Na)
Sö 16.00 IK Sleipner – Fittja IF
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera