Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
Även Matteus Ringvall kommer att fortsätta i BK Forward. Uppvuxen och fortfarande boende i Glanshammar, kom han från ÖSK till Forward för fyra år sedan, och har nu tillhört och tränat med A-truppen i två år, både med Rickard Nilsson och i år med Dennis Fransson.
Matteus
Trivs bra i Forward och med gruppen, och har tagit steg för varje år. Var med redan på Rilles förra tid, och ser fram mot att han nu är tillbaka. Blev 17 matcher i serien i år – de flesta som inhoppare – och fyra mål.
Känner att jag tagit steg och blir allt bättre på att hitta position och löpvägar inne i boxen. Vill även bli bättre på att suga åt mig bollen och hålla kvar den, eftersom jag ofta blir en uppspelspunkt i våra anfall. Sedan blir det mera fysiskt spel ju högre upp man kommer, och det borde väl passa mig ganska bra.
Tror även att Rilles spelsätt gynnar mig mera, då vi ofta strävar efter att bygga längs kanterna och sedan hitta spelare inne i straffområdet – så ser fram mot säsongen med tillförsikt – tycker det ser ut att bli en stark trupp och många intressanta derbyn i år.
Matteus (19 år) gick ut gymnasiet i våras och jobbar numera hos Budpartner.
Rickard: En riktig forwardstyp, som har bra löpningar i djupled och inne i straffområdet, där han har bra timing vilket ofta resulterar i mål! Han jobbar alltid hårt för laget, vilket vi uppskattar högt!
| 31 dec | På årets sista dag riktar vi ett stort tack för 2025 |
| 24 dec | God Jul |
| 4 dec | HLR - årets sista ledarutbildning. |
| 29 nov | Therese Strömberg gästade EC |
| 12 nov | Bingolotto 2025 |
Bra Matteus att du vart kvar i superklubben
RapporteraRapportera