Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
BK Forward kan nu meddela att Erik Rolland kommer fortsätta i BK Forward – en spelare med en ljus framtid, och har medverkat i 19 av årets seriematcher – född 06.
Erik
Trivs synnerligen väl i Forward, och har redan under Rickards förra tid i Forward tränat med A-truppen och bara positivt. Ser mig som en spelare i backlinjen, och kan spela både på kant och i mitten. Vill spela rejält och vinna närkamper både i luften och på marken, vilket jag tycker jag är ganska bra på. Vill utveckla mitt passningsspel och känner jag är på väg.
Från året minns jag speciellt mitt nickmål mot Smedby hemma (3 – 3) alldeles i slutet, vilket väl senare måste anses som ganska viktigt. Fick även prova på några matcher centralt på mitten för Dennis, och även det intressant. Känner Rille – både från skolan och från 2024, så tror det här kommer att bli riktigt bra i år.
Erik kom till Forwards P 16 från ÖSK. Moderklubben är IFK Kumla.
Rickard:
Mycket glad att vi förlängt med en spelare med stark fysik och duellspel i defensiven, samt löpvillig och bra att kombinera med andra i anfallsspelet!
| Träning | 8 jan, 16:45 |
| Degerfors IF P 19 (borta) | 31 jan, 11:00 |
| Adolfsbergs IK (borta) | 7 feb, 13:00 |
| Örebro Syrianska IF (borta) | 14 feb, 13:00 |
| IFK Kumla Fotboll (borta) | 21 feb, 16:00 |
| 24 dec | God Jul |
| 4 dec | HLR - årets sista ledarutbildning. |
| 29 nov | Therese Strömberg gästade EC |
| 12 nov | Bingolotto 2025 |
| 8 nov | Lagaktivitet F-14/15 |
Härligt Erik
RapporteraRapportera