Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
Forward vinner och gör det dessutom rättvist, när man besegrar Haninge för andra gången i år och nu hemma med 1 - 0. Helt plötsligt så tycker vi att vi ser ett lag som håller Ettaklass, och som har tagit steg sedan i våras, i varje fall nu idag och senast mot Gefle.
Ett homogent hemmalag där vi idag ger alla tretton spelare högt betyg. Dessutom ett lag som nu sitter ihop, och som spelar ett bättre försvarsspel över hela banan än i våras.
# Oliver Eriksson Dorji seriedebuterar och gör det suveränt, då Steffen ligger nedbäddad i hemmet. Oliver bidrar till årets första hållna nolla i omgång 16. Debuterar och bidrar även med första hemmasegern i årets serie. Dessutom med hög och tydlig dirigentstämma.
# Eliyo Turkan är med för att göra mål, och blir matchens enda målskytt, då han får ett Josefpass i djupet, och lyfter elegant över Engdahl
# Danne Björkman har starkt bidragit till ett lugnare och säkrare försvarsspel. Står alltid rätt och hjälper sina medspelare att också stå på rätt plats vid rätt tillfälle. Ett omnämnande även till Ingves, som man alltid vet vad man får ut av.
# Josef bidrar till att hålla bollen längre på offensiv planhalva, vilket ger längre anfall och passar även till segermålet. Josef, Eliyo, (fotparad Engdahl) Kanto och Linus har klara målchanser på slutet, når Haninge flyttar upp.
# Visserligen har Haninge mycket boll och bitvis grepp om mitten, men har ganska få klara målchanser. Maill Lundgren har ett kontringsläge i mitten av första och får skottillfälle och Oliver står rätt. Enda gången då man inte är samlade försvarsmässigt. Lundgren produktiv i första, men utbytt i halvlek.
# Ingen vila väntar, utan kortresa till Tingvalla på tisdag , mot ett formstarkt Karlstad
Startade: Oliver Eriksson Dorji, Anton Ingves, Ryan Kukoyi, Daniel Björkman, Jesper Åman, Johan Chamoun, Marcus Kanto, Axel Wetteus, Svante Svedin, Josef Ibrahim, Eliyo Turkan
Albin Funck (mv). Jesper Nilsson, Linus Jansson (in 72 Eliyo), Adam Molin (in 75 Svante), Ludvig Karlsson, Jens Arrby, Hamse Shagaxle
Kommentarer med Rille och Oliver och lite Bilder
Fr 19.00 Team TG – Piteå IF 1 - 5 Höjdpunkter
Lö 13.00 FC Stockholm – Ö-o Syrianska 2 - 1 Höjdpunkter
Lö 16.00 BK Forward – IFK Haninge 1 - 0 Höjdpunkter
Lö 16.00 Motala AIF - IF Karlstad 1 - 3 Höjdpunkter
Lö 16.00 Sandviken IF - IF Sylvia 4 - 0 Höjdpunkter
Lö 16.00 Täby FK – Gefle IF 0 - 1 Höjdpunkter
Lö 20.00 Hammarby TFF – Vasalund IF 0 - 2 Höjdpunkter
Sö 17.00 Umeå FC – Sollentuna FK 2 - 3 Höjdpunkter
| Träning | 21 maj, 16:30 |
| Träning | 22 maj, 16:30 |
| Lindö FF (borta) | 23 maj, 16:00 |
| Kumla BK (borta) | 25 maj, 19:00 |
| Träning | 26 maj, 16:30 |
| Idag | P 17 vinner Södra Svealands Cup |
| Idag | VFU - Studenter i Forward |
| 12 maj | LÄXHJÄLP 14/5 |
| 12 maj | Till minnet av Hugo |
| 11 maj | Kämparseger för F2012/13 i premiären! |
Hej fotbollsvänner vilken skön seger en seger med mersmak ett skönt kämpande gäng med härliga ledare nu kör vi in i kaklet fan vad skönt att få vara
Rapporteramed som speaker ett fantastisk gäng och ledare Peder pelle Rille nu kör vi tack
Rapportera
Grattis - visa att hösten är Forwards
RapporteraRapportera